საქსტატმა ახალი სტატისტიკური პროდუქტი - ფასთა ინდექსაციის კალკულატორი შეიმუშავა
საქსტატმა ე.წ ფასთა ინდექსაციის კალკულატორი შეიმუშავა. ახალი ელექტრონული სერვისი შექმნილია „ინფრასტრუქტურული პროექტების განხორციელების ხელშეწყობის მიზნით ფასთა ინდექსაციის გამოყენების საფუძვლების, პრინციპებისა და წესის დამტკიცების თაობაზე“ საქართველოს მთავრობის №753 განკარგულების მიხედვით. კალკულატორის მიზანია, ფასთა ინდექსაციით მოსარგებლე სამშენებლო კომპანიებისთვის მარტივი პროცედურის შეთავაზება, რომელიც საშუალებას მისცემთ ფასთა ინდექსაციის შესახებ დასკვნა მიიღონ ონლაინ რეჟიმში. თანხის ინდექსაციის მიზნით კალკულატორი იყენებს ჯაჭვურად გადაბმული მშენებლობის ღირებულების ინდექსის (Construction Cost Index - CCI) მნიშვნელობებს.
აღნიშნული ინდექსი წარმოადგენს საანგარიშო პერიოდში სხვადასხვა სახის შენობა-ნაგებობების ასაშენებლად საჭირო სამშენებლო მასალებისა და მომსახურებების ფასების დონის საშუალო მაჩვენებელს საბაზო პერიოდთან შედარებით. ინდექსი მოიცავს მშენებლობის მთლიან სექტორს - როგორც საცხოვრებელი, ისე არასაცხოვრებელი შენობა-ნაგებობების სეგმენტებს, ასევე სამოქალაქო მშენებლობასაც. ის შექმნილია საქსტატის მიერ საერთაშორისო მეთოდოლოგიასთან სრულ შესაბამისობაში, მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნის გამოცდილების გათვალისწინებით.
ფასთა ინდექსაციის კალკულატორი განთავსებულია საქსტატის ვებ-გვერდზე და ხელმისაწვდომია ნებისმიერი დაინტერესებული მომხმარებლისთვის შემდეგ ბმულზე: http://indexation.geostat.ge/indexation/?lang=ka
კალკულატორთან დაკავშირებული მეთოდოლოგიური ან სხვა სახის შეკითხვების შემთხვევაში, შეგიძლიათ დაუკავშირდეთ ფასების სტატისტიკის დეპარტამენტს ტელეფონებზე: 236 72 10 (400/405), ან ელექტრონული ფოსტის მისამართზე: gtetrauli@geostat.ge

Date: 4 October 2022
Geostat has developed the price indexation calculator. A new electronic service is created according to Decree No. 753 of the Government of Georgia on "Approving the principles and rules of using price indexation for promoting the implementation of infrastructure projects". The purpose of the calculator is to offer construction companies using price indexation simple procedures, which will allow them to get a reference about price indexation online. For the purpose of indexation, the calculator uses the values of the chained Construction Cost Index (CCI).
The above-mentioned index is the average indicator of prices in the reporting period for construction materials and services, needed for the construction of various types of buildings, compared to the base period. The index covers the entire construction sector - both residential and non-residential segments, as well as civil construction. The calculator was created by Geostat in full compliance with the international methodology and based on the experience of different countries of the world.
The price indexation calculator is available on Goestat’s website for any interested user at the following link:
http://indexation.geostat.ge/indexation/?lang=en
In case of methodological or other questions related to the calculator, please contact the Price Statistics Department by phone: 236 72 10 (400/405), or by e-mail: gtetrauli@geostat.ge