საქსტატის წარმომადგენლები გაეროში გამართულ შეხვედრაში მონაწილეობენ
საქსტატის აღმასრულებელი დირექტორი გოგიტა თოდრაძე, მოსახლეობისა და მიგრაციის სტატისტიკის საკითხებთან დაკავშირებულ ექსპერტთა ჯგუფის შეხვედრაში მონაწილეობს, რომელიც გაეროს ევროპის ეკონომიკური კომისიის (UNECE) ორგანიზებით, 26-28 ნოემბრის პერიოდში, ქ. ჟენევაში ტარდება.
შეხვედრის ფარგლებში იმართება პანელური დისკუსიები მოსახლეობისა და საცხოვრისების აღწერებთან დაკავშირებით. განიხილება სხვადასხვა ქვეყნის გამოცდილება, მოსახლეობის აღწერის ჩატარებისა და მიგრაციის მონაცემთა შეგროვების უახლესი ტექნოლოგიების გამოყენების შესახებ.
შეხვედრის მიმდინარეობისას საქსტატის მენეჯმენტმა მონაწილეებს გაუზიარეს ინფორმაცია 2024 წელს საქართველოში განხორციელებული მოსახლეობის და სასოფლო-სამეურნეო აღწერის შესახებ, ისაუბრეს მონაცემთა შეგროვების მეთოდების, აღწერის ფარგლებში განხორციელებული აქტივობების, აგრეთვე საქსტატის მიერ დანერგილი სიახლეების შესახებ.
აღნიშნული შეხვედრა ყოველწლიურად იმართება და მასში 55-მდე ქვეყნის 100-ზე მეტი წარმომადგენელი მონაწილეობს. შეხვედრას ესწრებიან სტატისტიკის სამსახურების და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები, ექსპერტები და მაღალი თანამდებობის პირები. იგი წარმოადგენს მნიშვნელოვან პლატფორმას, სხვადასხვა ქვეყანაში მოსახლეობის აღწერების და მიგრაციის სტატისტიკასთან დაკავშირებით გამოცდილების გაზიარების, მიღწეული პროგრესის შეფასებისა და გაეროს რეკომენდაციებთან შესაბამისობის უზრუნველყოფის თვალსაზრისით.
საქსტატის ხელმძღანელთან ერთად აღნიშნულ შეხვედრაში - აღმასრულებელი დირექტორის მოადგილე - პაატა შავიშვილი და მოსახლეობისა და დემოგრაფიული სტატისტიკის დეპარტამენტის უფროსი - ალექსანდრე არაბული მონაწილეობენ.
შეგახსენებთ, რომ საქართველოში მოსახლეობის და სასოფლო-სამეურნეო აღწერა 2024 წლის ნოემბერ-დეკემბერში ჩატარდა. ამასთან, პირველად აღწერების ისტორიაში, საქსტატმა აღწერა თანამედროვე ტექნოლოგიების გამოყენებით (თვითრეგისტრაციისა და პლანშეტური კომპიუტერების გამოყენებით), ქაღალდის კითხვარების გარეშე ჩაატარა.
აღწერის წინასწარი შედეგები მიმდინარე წლის ივნისში გასაჯაროვდა, ხოლო საბოლოო, დეტალური მონაცემები 2026 წლის ივნისში გამოქვეყნდება.

GEOSTAT Representatives Participate in UN Meeting
GEOSTAT’s Executive Director, Gogita Todradze, is taking part in a meeting of the Expert Group on Population and Migration Statistics, held by the United Nations Economic Commission for Europe (UNECE) from 26 to 28 November in Geneva.
The meeting features panel discussions on population and housing censuses. Participants are reviewing the experiences of different countries in conducting censuses and using the latest technologies for collecting migration data.
During the meeting, GEOSTAT’s management briefed attendees on the population and agricultural census carried out in Georgia in 2024. They spoke about the methods used for data collection, the activities undertaken within the census, and the innovations introduced by GEOSTAT.
This annual meeting brings together over 100 representatives from around 55 countries. It is attended by officials from national statistical offices, international organisations, experts, and senior decision-makers. The platform plays an important role in sharing experiences on population censuses and migration statistics, assessing progress achieved, and ensuring alignment with UN recommendations.
Alongside the Executive Director, the meeting is also attended by GEOSTAT’s Deputy Executive Director, Paata Shavishvili, and the Head of the Population and Demographic Statistics Department, Aleksandre Arabuli.
Georgia’s population and agricultural census was conducted in November-December 2024. For the first time in the history of national censuses, GEOSTAT carried it out using modern technologies – self-registration and tablet devices – without paper questionnaires.
The preliminary results of the census were published in June this year, while the final, detailed data will be released in June 2026.