გოგიტა თოდრაძე საქსტატის აღმასრულებელ დირექტორად ახალი ვადით დაინიშნა
საქართველოს პრემიერ-მინისტრის გადაწყვეტილებით, საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის აღმასრულებელ დირექტორად გოგიტა თოდრაძე ახალი ვადით დაინიშნა.
თოდრაძე აღნიშნულ პოზიციაზე კონკურსის წესით შეირჩა. საკონკურსო პროცესი ჩაატარა საქართველოს მთავრობის 2026 წლის 16 მარტის №110 დადგენილებით შექმნილმა კომისიამ, რომელმაც კანდიდატების შეფასების შედეგად გოგიტა თოდრაძე შეარჩია და მისი კანდიდატურა პრემიერ-მინისტრს დასანიშნად წარუდგინა.
გოგიტა თოდრაძე საქსტატის აღმასრულებელი დირექტორის თანამდებობას 2018 წლიდან იკავებს. მას მიღებული აქვს უმაღლესი განათლება ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში ეკონომიკის (სტატისტიკის) და სამართლის მიმართულებით. 2006 წლიდან ფლობს ეკონომიკის აკადემიური დოქტორის ხარისხს.
მას აქვს საქსტატში მუშაობის თითქმის 25-წლიანი გამოცდილება. კარიერა დაიწყო 2002 წელს მოსახლეობის აღწერის სამმართველოში ეკონომისტის პოზიციაზე. სხვადასხვა წლებში მუშაობდა სოციალური ინფრასტრუქტურის სამმართველოს უფროსის მოადგილედ, თბილისის სტატისტიკის სამმართველოს უფროსის მოადგილედ და უფროსად. 2006-2016 წლებში იყო ბიზნეს სტატისტიკის დეპარტამენტის უფროსი, 2016-2018 წლებში — აღმასრულებელი დირექტორის მოადგილე, ხოლო 2018 წლიდან — აღმასრულებელი დირექტორი.
გოგიტა თოდრაძე აქტიურად არის ჩართული საერთაშორისო სტატისტიკურ საქმიანობაში. 2017 წლიდან მონაწილეობს გაეროს ევროპის ეკონომიკური კომისიის (UNECE) ექსპერტთა სამუშაო ჯგუფებში. 2019-2022 წლებში იყო გაეროს სტატისტიკის კომისიის (UNSC) წევრი.
2018 წელს არჩეულ იქნა გაეროს აზიისა და წყნარი ოკეანის ეკონომიკური და სოციალური კომისიის (UNESCAP) სტატისტიკის კომიტეტის ბიუროს წევრად, ხოლო 2020-2022 წლებში იმავე ბიუროს თავმჯდომარის პოზიცია ეკავა.
2025 წლის ივნისიდან არის UNECE-ის ევროპის სტატისტიკოსთა კონფერენციის (CES) ბიუროს წევრი და ვიცე-პრეზიდენტი, ხოლო 2025 წლის სექტემბერში აირჩიეს საერთაშორისო სტატისტიკის ინსტიტუტის (ISI) წევრად.
გარდა ამისა, გოგიტა თოდრაძეს აქვს 15-წლიანი უწყვეტი პედაგოგიური გამოცდილება. 2009 წლიდან კითხულობს ლექციებს სტატისტიკის მიმართულებით სხვადასხვა უმაღლეს სასწავლებელში. 2017 წლიდან არის საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტის (GIPA) ასოცირებული პროფესორი, ხოლო 2022 წლიდან — კავკასიის საერთაშორისო უნივერსიტეტის სრული პროფესორი.
საქსტატის აღმასრულებელი დირექტორი საქართველოს პრემიერ-მინისტრის მიერ ოთხი წლის ვადით ინიშნება. გოგიტა თოდრაძე ახალი ვადით უფლებამოსილების შესრულებას 2026 წლის 3 მაისიდან შეუდგება.

Mr. Gogita Todradze has been reappointed as the Executive Director of the National Statistics Office of Georgia (Geostat) for a new term by decision of the Prime Minister of Georgia.
Mr. Todradze was selected through a competition conducted by a commission established under Government Resolution No. 110 of 16 March 2026. Following the evaluation of candidates, the commission selected Mr Todradze and submitted his candidacy to the Prime Minister for appointment.
Mr. Todradze has served as the Executive Director of Geostat since 2018. He holds higher education qualifications from Ivane Javakhishvili Tbilisi State University in Economics (Statistics) and Law. He has held a Doctor of Economics degree since 2006.
He has nearly 25 years of professional experience at Geostat. He began his career in 2002 as an economist in the Population Census Division. Over the years, he has served as Deputy Head and Head of the Social Infrastructure Statistics Division, Deputy Head and Head of the Tbilisi Statistics Bureau, and, from 2006 to 2016, Head of the Business Statistics Department. Between 2016 and 2018, he served as Deputy Executive Director, and since 2018 he has held the position of Executive Director.
Mr. Todradze is actively involved in international statistical cooperation. Since 2017, he has participated in expert working groups of the United Nations Economic Commission for Europe (UNECE). From 2019 to 2022, he was a member of the United Nations Statistical Commission (UNSC).
In 2018, he was elected as a member of the Bureau of the Statistics Committee of the United Nations Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (UNESCAP), and served as Chair of the Bureau from 2020 to 2022.
Since June 2025, he has been a member and Vice-President of the Bureau of the Conference of European Statisticians (CES) of UNECE, and in September 2025 he was elected as a member of the International Statistical Institute (ISI).
In addition, Mr. Todradze has 15 years of continuous teaching experience. Since 2009, he has lectured in statistics at various higher education institutions. Since 2017, he has been an Associate Professor at the Georgian Institute of Public Affairs (GIPA), and since 2022, a Full Professor at the Caucasus International University.
The Executive Director of Geostat is appointed by the Prime Minister of Georgia for a term of four years. Mr. Todradze will assume his new term of office on 3 May 2026.