საქსტატი სტატისტიკური კვლევების ელექტრონულ მეთოდზე გადადის
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური 2018 წლის 21 იანვრიდან იწყებს სასოფლო მეურნეობათა შერჩევითი გამოკვლევის ჩატარებას მონაცემთა შეგროვების ახალი მეთოდით - ინტერვიუ ანდროიდ ტაბლეტის გამოყენებით (CAPI). სტატისტიკური ინფორმაციის ელექტრონული ფორმით შეგროვება საერთაშორისო ორგანიზაციების მიერ აპრობირებული, აღიარებული და რეკომენდირებული მეთოდია.
CAPI მეთოდი სტატისტიკურ კვლევებში მნიშვნელოვანი უპირატესობაა პირველადი მონაცემების ხარისხის, საველე სამუშაოების ჩატარების ვადების შემცირების და ხარჯთეფექტურობის თვალსაზრისით. სასოფლო მეურნეობათა შერჩევითი გამოკვლევის აქამდე არსებული ქაღალდის კითხვარი მთლიანად ჩანაცვლდა ანდროიდ სისტემის ტაბლეტებში ჩატვირთული კითხვარით. მონაცემების შეყვანა ხორციელდება ინტერვიუს დროს. კითხვარში არსებული კონტროლები ინტერვიუერს ეხმარება რესპონდენტთან ადგილზე დააზუსტოს და შეასწოროს ლოგიკური შეუსაბამობები, შეამციროს კითხვარში მონაცემების გამოტოვების (დაკარგვის) ალბათობა. ასევე, მონაცემები აღარ საჭიროებს კოდირებას და ინტერვიუს შემდგომ კითხვარის ბაზაში ჩაწერისათვის დამატებით რესურსებს და ვადებს. საველე სამუშაოების დასრულებისთანავე ინფორმაცია მზადაა სტატისტიკური დამუშავებისა და ანალიზისათვის.
სასოფლო მეურნეობათა შერჩევითი გამოკვლევის პროგრამული უზრუნველყოფა მსოფლიო ბანკის მიერ შემუშავებული პროგრამა ,,Survey Solution“-ის გამოყენებითა და ტექნიკური მხარდაჭერით შეიქმნა. აღნიშნული პროგრამა წარმატებით გამოიყენება მსოფლიოს 80-მდე ქვეყანაში. საქსტატის თანამშრომლები აღნიშნული პროგრამის ფუნქციებს და შესაძლებლობებს მსოფლიო ბანკის პირველი მისიის ფარგლებში გაეცნენ, რომელიც 2016 წლის მარტში შედგა.
გამოკვლევისათვის საჭირო ტექნიკური აღჭურვილობა (365 ანდროიდ ტაბლეტი და ორი სერვერი) საქსტატს საჩუქრად აშშ-ს სოფლის მეურნეობის დეპარტამენტმა (USDA) გადასცა.
ტექნიკური მხარდაჭერის მიზნით, 22 იანვრიდან 26 იანვრამდე საქსტატი მსოფლიო ბანკის მისიას მასპინძლობს. 23 იანვარს, მსოფლიო ბანკისა და USDA-ის წარმომადგენლები, საქსტატის თანამშრომლებთან ერთად, კახეთის რეგიონში უშუალოდ დააკვირდებიან საველე სამუშაოების მიმდინარეობას.
სასოფლო მეურნეობათა შერჩევითი გამოკვლევის მონაცემთა ელექტრონული შეგროვების მეთოდის (CAPI) გამოყენების დანერგვა გათვალისწინებულია გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO) დახმარებით შემუშავებული პროგრამით - „საქართველოს სოფლის მეურნეობის, გარემოსა და სოფლის სტატისტიკის სტრატეგიული გეგმა 2016-2020", ასევე წარმოადგენს „ევროპის სამეზობლო პროგრამა სოფლის მეურნეობათა და სასოფლო განვითარებისათვის საქართველოში“ II ეტაპის (ENPARD Georgia II) ვალდებულებას.

Date: 24 January 2018
National Statistics Office of Georgia will start Sample Survey of Agricultural Holdings with a new method - Computer Assisted Personal Interviewing (CAPI) on January 21, 2018. Statistical data collection in electronic form is an approved, acknowledged and recommended method by the international organizations.
CAPI method has a significant advantage regarding to the primary data quality, fieldwork timing and cost-efficiency. Old paper questionnaire of Sample Survey of Agricultural Holdings has been completely replaced by the questionnaire loaded in android system tablets. The data are entered during the interview. Controls in the questionnaire help interviewer to specify and correct logical incompatibility together with the respondent and to reduce the risk of missing data. The data no linger requires coding and the additional resources as well as time to record the questionnaire into the base after the interview. Once the fieldwork is finished, the data are ready for statistical processing and analyzing.
Software for the Sample Survey of Agricultural Holdings has been created within the framework of the technical assistance program of the World Bank “Survey Solutions”. The program has been successfully implemented in over 80 countries around the world. Geostat’s Staff was introduced to the functions and capabilities of this program within the first mission of the World Bank, in March 2016.
The United States Department of Agriculture (USDA) has presented technical equipment necessary for the survey (365 android tablets and 2 servers).
Due to the technical assistance, Geostat hosts the World Bank’s mission during 22 - 26 January. The representatives of the World Bank and the USDA as well as Geostat’s staff will directly monitor the fieldwork in Kakheti region on January 23.
Implementation of electronic data collection method (CAPI) of Sample Survey of Agricultural Holdings is considered within the framework of “Strategic Plan for Agricultural, Environmental and Rural Statistics of Georgia 2016 – 2020” program worked out with the assistance of Food and Agricultural Organization of the United Nations (FAO) as well as is engagement of the II phase of the European Neighborhood Programme for Agriculture and Rural Development (ENPARD II).