საქსტატში გაეროს მდგრადი განვითარების მიზნების საკითხებზე სემინარი მიმდინარეობს
გაეროს სურსათის და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაცია (FAO) საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულ სამსახურში სამდღიან სემინარს მართავს თემაზე: "FAO-ს პასუხისმგებლობის ქვეშ მყოფი მდგრადი განვითარების მიზნების (SDG) ინდიკატორები“. ღონისძიების მიზანია, შესაბამის სტრუქტურებში ცნობიერების ამაღლება გაეროს იმ გლობალური მიზნების შესახებ, რომლებიც სოფლის მეურნეობასა და გარემოს დაცვას უკავშირდება
საქსტატში მიმდინარე სემინარზე დეტალურად განიხილება FAO-ს პასუხიმგებლობის ქვეშ მყოფი გლობალური მიზნების 21 ინდიკატორი, ანუ შეფასების ის კრიტერიუმები, რომელთა მეშვეობითაც ეროვნული მთავრობები და გაეროს სააგენტოები გაეროს მდგრადი განვითარების მიზნების შესრულებას აფასებს. სემინარზე მოხდება ისეთი მიმართულებების მიმოხილვა, როგორებიცაა: ინდიკატორებისთვის საჭირო მონაცემების შეგროვების მეთოდოლოგია, მონაცემთა წყაროები და ინდიკატორების შემუშავებასთან დაკავშირებული სამომავლო გეგმები. საუბარი იქნება FAO-ს როლზე გაეროს მდგრადი განვითარების მიზნების (SDG) განხორციელებასა და მონიტორინგში როგორც რეგიონულ, ასევე ეროვნულ დონეზე.
სასწავლო სემინარი დღეს გაიხსნა და 22 მარტის ჩათვლით გაგრძელდება. მასში მონაწილეობენ საქსტატის, საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის, სხვადასხვა სამინისტროების, არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები.
2015 წელს გაეროს წევრი 193 ქვეყანა შეთანხმდა მდგრადი განვითარების დღის წესრიგის დოკუმენტზე, სათაურით - „ჩვენი სამყაროს გარდაქმნა: 2030 წლის დღის წესრიგი მდგრადი განვითარებისათვის“. ეს დღის წესრიგი მოიცავს 17 გლობალურ მიზანს და 169 ამოცანას. გაეროს მდგრადი განვითარების მიზნები (SDG) მიმართულია სიღარიბისა და შიმშილის დაძლევისა და ბუნებრივი რესურსების აღდგენისაკენ და ორიენტირებულია სამ ურთიერთდაკავშირებულ ელემენტზე: ეკონომიკური ზრდა, სოციალური ინკლუზია და გარემოს დაცვა.

The UN Sustainable Development Goals Workshop is being held at Geostat
Food and Agriculture Organization of the United Nations holds the three-day seminar at Geostat on a topic: “SDG Indicators under FAO Custodianship”. The objective of the workshop is increase the awareness regarding the agricultural and environmental goals in the relevant institutions.
The 21 indicators of the global goals, i.e. the assessment criteria, which are important for the national governments and the UN agencies to assess the fulfillment of the UN SDGs and which are under FAO custodianship, are discussed during the workshop.The following dimensions will be discussed during the seminar: the methodology, important for the collection of the indicators; the data sources and the plans connected to the development of the indicators; The role of FAO in implementing and monitoring the UN SDGs both on regional and national levels.
The training workshop opened today and lasts till 22 March. The representatives of Geostat staff, Administration of the Government of Georgia, different ministries, NGOs and International organizations were participate in the workshop.
On September 2015, 193 Member States of the United Nations adopted the Sustainable Development Goals (SDGs)document, titled - "Transforming our world: the 2030 Agenda for Sustainable Development". The agenda contains 17 Global Goals and 169 targets. The SDGs aim at ending poverty and hunger while restoring and Sustainably managing natural resources, integrating the three dimensions of Sustainable development - economic, social and environmental.