საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულ სამსახურში სასწავლო ვიზიტით ტაჯიკი კოლეგები იმყოფებიან
23 ივლისიდან 27 ივლისის ჩათვლით საქსტატში სასწავლო ვიზიტით ტაჯიკეთის რესპუბლიკის პრეზიდენტთან არსებული სტატისტიკის სააგენტოს დელეგაცია იმყოფება. ვიზიტის მიზანია ტაჯიკეთის რესპუბლიკაში 2020 წელს დაგეგმილი მოსახლეობის საყოველთაო აღწერის განხორციელებისათვის, გეოგრაფიული საინფორმაციო სისტემების გამოყენებასთან დაკავშირებით საქსტატის გამოცდილების გაზიარება.
მიმდინარე კვირის განმავლობაში ქართველი სტატისტიკოსები ტაჯიკ კოლეგებს გეოგრაფიული საინფორმაციო სისტემების დანერგვის საკუთარ გამოცდილებას გაუზიარებენ. გააცნობენ საქსტატის პრაქტიკას გეოსაინფორმაციო სისტემის დანერგვის პროცესში, ასევე ისაუბრებენ მასთან დაკავშირებულ საორგანიზაციო და მეთოდოლოგიურ საკითხებზე.
საქსტატმა 2014 წლის მოსახლეობის საყოველთაო აღწერის დროს, რეგიონში ერთ-ერთმა პირველმა გამოიყენა ციფრული კარტოგრაფირება, რამაც ხელი შეუწყო საველე სამუშაოების ეფექტურად განხორციელებას.

Study visit of the Tajik colleagues at National Statistics Office of Georgia
On 23-27 July, Geostat hosts the study visit of the delegation of the Statistical Agency under President of the Republic of Tajikistan. The aim of the visit is to share the Geostat’s experience with regard to the use of Geographic Information System for the implementation of general population census planned in the Republic of Tajikistan in 2020.
During the week, Georgian statisticians will share their experiences of the implementation of geographic information systems with Tajik colleagues. They will introduce Geostat's practice in the process of implementing the Geoinformation System and will talk about the related organizational and methodological issues.
Geostat was one of the first to use digital mapping in the region during the 2014 General Population Census that contributed to the efficient implementation of field work.