საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულ სამსახურსა და საქართველოს კონკურენციის სააგენტოს შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა
თარიღი: 12 ოქტომბერი 2018
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულის სამსახურის აღმასრულებელმა დირექტორმა გოგიტა თოდრაძემ და საქართველოს კონკურენციის სააგენტოს თავმჯდომარემ ნოდარ ხადურმა, კონკურენციის პოლიტიკის წარმართვის პროცესში, სტატისტიკური მონაცემების ეფექტიანად გამოყენების მიზნით, თანამშრომლობის მემორანდუმი გააფორმეს.
„მემორანდუმის ფარგლებში საქსტატი კონკურენციის სააგენტოს უზრუნველყოფს, მისთვის საჭირო სანდო, ობიექტური და დეტალური სტატისტიკური ინფორმაციით. ასევე კომპეტენციის ფარგლებში სააგენტოს თანამშრომლებს გაუწევს შესაბამის კონსულტაციებს, სტატისტიკურ მონაცემთა გამოყენების, დამუშავებისა და მასთან დაკავშირებული სხვა საკითხების შესახებ. საქსტატი იღებს ვალდებულებას, განიხილოს კონკურენციის სააგენტოს წინაშე მდგარი გამოწვევები და სააგენტოს მიერ უფლებამოსილებათა ეფექტურად განხორციელების მიზნით მოახდინოს მისი ინფორმაციული უზრუნველყოფა“ - განახცადა საქსტატის აღმასრულებელმა დირექტორმა გოგიტა თოდრაძემ.
„ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი ხელშემწყობი პირობაა დროულად და ეფექტურად განხორციელდეს შეხვედრები და კონსულტაციები; მუდმივ რეჟიმში წარიმართოს სტატისტიკის ეროვნულ სამსახურ დაცული ინფორმაციის, კვლევებისა და სხვა მონაცემების კონკურენციის სააგენტოსათვის მიწოდება; ერთობლივი ღონისძიებების დაგეგმვა, კონკურენციის საკითხებზე საზოგადოებრივი ცნობიერების ამაღლების მიზნით ჩასატარებელი სამუშაოების ორგანიზება და ა.შ. ოფიციალური სტატისტიკა არის დემოკრატიული საზოგადოების საინფორმაციო სისტემის აუცილებელი შემადგენელი ნაწილი და დარწმუნებული ვარ, ერთობლივი ძალისხმევით, კონკურენციის სფეროში, ბევრი კარგი, ქვეყნისთვის სასიკეთო საქმის კეთება იქნება შესაძლებელი. როგორც სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის, ისე კონკურენციის სააგენტოს თანამშრომლებს ვუსურვებ ნაყოფიერ და წარმატებულ მუშაობას“, - განაცხადა ნოდარ ხადურმა მემორანდუმის გაფორმებისას.

Memorandum of Cooperation was signed Between National Statistics Office of Georgia and the Competition Agency of Georgia
Date: 12 October 2018
Mr. Gogita Todradze, Executive Director of National Statistics Office of Georgia and Mr. Nodar Khaduri, Chairman of the Competition Agency of Georgia signed a Memorandum of Cooperation for effective use of statistical data in the process of Competition Policy.
"In the framework of memorandum, Geostat will provide the Competition Agency with reliable, objective and detailed statistical information. Also, within the scope of the competence, Geostat will provide the Agency staff with relevant consultations in terms of statistical data usage, data processing and other related issues. Geostat is obliged to consider the challenges faced by the Competition Agency and to provide it with the information in order to effectively implement its competencies" – claimed Mr. Gogita Todradze, Executive Director of Geostat.
“The Memorandum of Cooperation will support the agencies to held meetings and consultations affectively and timely; to ensure constant provision of protected information, surveys and other data of National Statistics Office of Georgia to the Competition Agency of Georgia; to plan joint activities and organize future work in order to raise public awareness on competition issues etc. Official statistics is an essential component of the information system of democratic society and I am confident that with a joint effort many useful work can be done for the country in the field of competition. I wish the staff of National Statistics Office of Georgia and the Competition Agency fruitful and successful work” – said Mr. Nodar Khaduri while signing the memorandum.