საერთაშორისო შეფასების მისია საქსტატში
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულ სამსახურში სტატისტიკური სისტემის გლობალური შეფასების მიზნით, ოთხდღიანი სამუშაო ვიზიტით საერთაშორისო მისია იმყოფება.
ექსპერტებს საქსტატი უკვე მეორედ მასპინძლობს. მისიის შემადგენლობაში შედიან, როგორც საერთაშორისო ორგანიზაციების - ევროსტატის, გაეროს ევროპის ეკონომიკური კომისიის (UNECE) ევროპის თავისუფალი ვაჭრობის ასოციაციის (EFTA), ისე ევროკავშირის ცალკეული ქვეყნების სტატისტიკური უწყებების წარმომადგენლები.
მისიის მიზანს საქართველოს სტატისტიკური სისტემის ევროპულ სტანდარტებთან შესაბამისობის განსაზღვრა წარმოადგენს. უწყებაში მიმდინარე ვიზიტის ფარგლებში გაიმართება სამუშაო შეხვედრები, როგორც საქსტატის წადმომადგენლებთან, ასევე სტატისტური ინფორმაციის მომხმარებლებთან.
ქვეყანაში არსებული ოფიციალური სტატისტიკის სისტემის ძირეული შეფასება ესქპერტების მიერ რამდენიმე თვეა მიმდინარეობს. ექსპერტების მიერ უკვე მომზადდა შეფასების შუალედური ვერსია, რომელშიც ჩამოყალიბებულია რეკომენდაციები, რომელთა შესრულება ხელს შეუწყობს ქვეყნის სტატისტიკური სისტემის შემდგომ განვითარებასა და ევროპულ სტანდარტებთან მის დაახლოებას. საბოლოო შეფასების დოკუმენტი, სადაც ხაზგასმული იქნება ძირითადი რეკომენდაციები, განთავსდება საქსტატის ვებ-გვერდზე და ხელმისაწვდომი იქნება ნებისმიერი მომხმარებლისთვის.
შეგახსენებთ, რომ სტატისტიკის სისტემის გლობალური შეფასება საქართველოში უკანასკნელად 2012 წელს განხორციელდა.

Date: 20 February 2019
The International Mission of the Adopted Global Assessment of National Statistical System of Georgia is on four-day visit at National Statistics Office of Georgia.
Geostat is hosting the experts for the second time. The mission includes representatives of International organizations - Eurostat, the United Nations Economic Commission for Europe (UNECE), European Free Trade Association (EFTA) and the statistical agencies of the EU countries.
The goal of the mission is to define the level of compliance of the statistical system of Georgia with the European Standards. The program of the Mission includes meetings with Geostat staff and users of Statistical information.
The national statistical system of the country is assessed by the experts for several months. The experts already have prepared the interim report of the assessment, including detailed recommendations to facilitate further development of statistical system of the country and its approximation with the European standards. The final report of the assessment with main recommendations will be available at Geostat’s web site for any user.
We would like to remind you that the first Adopted Global Assessment Mission visited Georgia in 2012.