საქსტატმა დანიელი ექსპერტების მისიას უმასპინძლა
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულმა სამსახურმა, ევროკავშირის პროგრამა ტვინინგის ფარგლებში, საერთაშორისო ექსპერტთა მისიას უმასპინძლა. დანიელი ექსპერტები ერთი კვირის განმავლობაში სამუშაო შეხვედრებს მართავდნენ საქსტატის თანამშრომლებთან.
მისიის ფარგლებში განხილულ იქნა ეროვნული ანგარიშების სისტემის  ახალი მეთოდოლოგიის (SNA 2008) დანერგვასთან დაკავშირებული საკითხები, რომელზე გადასვლასაც საქსტატი მიმდინარე წლის ნოემბრიდან გეგმავს.
ეროვნულ ანგარიშების სისტემის ახალი მეთოდოლოგიის (SNA 2008) დანერგვის ვალდებულება განსაზღვრულია საქართველოსა და ევროკავშირს შორის ასოცირების შესახებ შეთანხმებით. საქსტატის აღმასრულებელი დირექტორის, გოგიტა თოდრაძის თქმით, „ეროვნულ ანგარიშთა სისტემის 2008 წლის მოდელზე გადასვლა საქსტატს საშუალებას მისცემს მთლიანი შიდა პროდუქტის და ეროვნული ანგარიშების სხვა აგრეგატების გაანგარიშება განახორციელოს მეტი სიზუსტით, რაც ევროკავშირის ქვეყნებთან  შესადარისობას უზრუნველყოფს“
ტვინინგის პროექტი საქსტატისა და დანიის სტატისტიკის მიერ, მიმდინარე წლის აპრილიდან დაიწყო და 24 თვის განმავლობაში გაგრძელდება. პროექტის მიზანია ხელი შეუწყოს საქართველოს სტატისტიკის შესაძლებლობების შემდგომ გაძლიერებას, საქსტატის მიერ დროული, საერთაშორისო დონეზე შესადარისი და სანდო მონაცემების წარმოების თვალსაზრისით.

Date: 13 August 2019
In the framework of the EU funded Twinning Project, National Statistics Office of Georgia hosted international experts’ mission. Danish experts held the meetings with Geostat staff during the week.
Issues related to the introduction of the new methodology of the System of National Accounts (SNA 2008) were discussed during the mission. Geostat plans to move to the new methodology from November of this year.
The provision of the introduction of the new methodology of the System of National Accounts (SNA 2008) is envisaged under the EU-Georgia Association Agreement. As Mr. Gogita Todradze, the Executive Director of Geostat stated: “Moving to the System of National Accounts 2008 model will enable Geostat to calculate GDP and other national accounts aggregates with higher accuracy, ensuring comparability with EU countries."
EU funded Twinning Project between Geostat and Statistics Denmark started in April 2019 and will last for 24 months. The project aims to assist Georgia in further improvement of statistical capacity, in terms of providing timely, internationally comparable and reliable statistical data by Geostat.