საქსტატის აღმასრულებელი დირექტორი მსოფლიოს სტატისტიკოსთა 62-ე კონგრესში მონაწილეობს
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის აღმასრულებელი დირექტორი გოგიტა თოდრაძე, მსოფლიო სტატისტიკოსთა 62-ე კონგრესში მონაწილეობს, რომელიც მალაიზიის ქალაქ კუალა ლუმპურში, 18-დან 23 აგვისტოს ჩათვლით მიმდინარეობს.
მსოფლიოს სტატისტიკოსთა კონგრესში, რომელიც ყოველ ორ წელიწადში ერთხელ მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყანაში იმართება, მონაწილეობას იღებს მსოფლიოს მრავალი ქვეყნის სტატისტიკის სამსახურების და საერთაშორისო ორგანიზაციების ხელმძღვანელი პირები და წარმომადგენლები, ასევე ანალიტიკოსები, სამეცნიერო წრეების და ბიზნესის წარმომადგენლები. წლევანდელ შეხვედრას, რომელსაც მალაიზია მასპინძლობს, 2500-მდე დელეგატი ესწრება.
კონგრესზე საქსტატის აღმასრულებელმა დირექტორმა გააკეთა მოხსენება საქართველოს ეროვნული სტატისტიკის სისტემის შესახებ, რომლის ფარგლებშიც დამსწრე საზოგადოებას გაუზიარა საქართველოს გამოცდილება და ისაუბრა სტატისტიკური მონაცემების როლსა და მნიშვნელობაზე, ქვეყნის სტატისტიკის სისტემის განვითარების ძირითად მიმართულებებზე და არსებულ გამოწვევებზე. მან თავისი გამოსვლისას ხაზი გაუსვა ინტენსიური საერთაშორისო თანამშრომლობის მნიშვნელობას, ქვეყანაში სტატისტიკის სისტემის განვითარებისა და მისი შემდგომი გაუმჯობესების თვალსაზრისით.
ოფიციალური სტატისტიკის საკითხებთან დაკავშირებულ პანელურ დისკუსიაში, რომელსაც მოდერატორობას შვეიცარიის სტატისტიკის სამსახურის ხელმძღვანელი უწევდა, საქსტატის ხელმძღვანელთან ერთად მონაწილეობდნენ სომხეთის სტატისტიკის სამსახურის, გაეროს ევროპის ეკონომიკური კომისიის(UNECE), ევროპის თავისუფალი ვაჭრობის ასოციაციისა(EFTA) და ვენის ეკონომიკისა და ბიზნესის უნივერსიტეტის წარმომადგენლები და ხელმძღვანელი პირები.
ვიზიტის ფარგლებში გოგიტა თოდრაძემ შეხვედრა გამართა მალაიზიის სტატისტიკის სამსახურის ხელმძღვანელთან ბ-ნ მოხდ უზირ მაჰიდინთან, რომელიც იმავდროულად UNESCAP-ის სტატისტიკის კომიტეტის ბიუროს ხელმძღვანელობს. შეხვედრაზე ორი ქვეყნის სტატისტიკის სამსახურის ხელმძღვანელმა პირებმა ისაუბრეს მომავალი თანამშრომლობის შესაძლო გაღრმავებაზე სამსახურებს შორის, როგორც ოფიციალური სტატისტიკის წარმოებისა და გავრცელების,  ასევე ახალი მეთოდებისა და თანამედროვე ტექნოლოგიების დანერგვის მიმართულებით გამოცდილების გაზიარების შესახებ.
ვიზიტის დროს გოგიტა თოდრაძე ასევე მიწვეული იყო მალაიზიის ერთ-ერთი ტელევიზიის ეთერში, სადაც ისაუბრა ოფიციალური სტატისტიკის მნიშვნელობაზე, არსებულ გამოწვევებსა და შესაძლებლობებზე.

The Executive Director of Geostat Participates in the 62nd World Statistics Congress
The Executive Director of National Statistics Office of Georgia, Mr. Gogita Todradze participates in the 62nd World Statistics Congress which is held on 18-23 August in Kuala-Lumpur, Malaysia.
The World Statistics Congress, that takes place once every two years in different countries, is attended by the heads and representatives of the national statistical offices and international organizations globally, as well as analysts and representative of scientistific and business circles. 2500 delegates participate in the current Congress hosted by Malaysia.
At the congress, Geostat's Executive Director presented the National Statistical System of Georgia to the audience, shared Georgia's experience and spoke about the role and importance of statistical data, key directions in the development of the country's statistical system and existing challenges. In his speech, he emphasized the importance of intensive international cooperation in terms of developing and further improving the statistical system in the country.
Together with the head of Geostat, representatives and heads of National Statistical Service of Republic of Armenia, UNECE, EFTA and Vienna University of Economics and Business were participated in the panel discussion about the issues related to Official Statistics, moderated by the head of Swiss Federal Statistical Office.
In the framework of the visit, Mr. Gogita Todradze had the meeting with the Head of the Department of Statistics Malaysia, Mr. Mohd Uzir Mahidin, who at the same time is the head of the UNESCAP Committee on Statistics. At the meeting, the heads of the two countries' statistics offices discussed the possible development of the future cooperation between the offices in both the production and dissemination of official statistics, as well as the sharing of experience in introducing new methods and modern technologies.
During the visit, Mr. Gogita Todradze was also invited to a Malaysian TV Channel to discuss the importance of official statistics, the challenges and opportunities.