საერთაშორისო სავალუტო ფონდის მისია საქსტატში
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური სამუშაო ვიზიტით მყოფ საერთაშორისო სავალუტო ფონდის ექსპერტს მასპინძლობს. ვიზიტის მთავარ მიზანს  ფასების სტატისტიკის სფეროში ახალი ინდიკატორის - საცხოვრებელი უძრავი ქონების ფასების ინდექსის (Residential Property Price Index – RPPI) დანერგვა წარმოადგენს. ეს არის რიგით მესამე მისია „აღმოსავლეთ და სამხრეთ-აღმოსავლეთ ევროპაში ეროვნული ანგარიშებისა და ფასების სტატისტიკის გაუმჯობესების პროექტის“ ფარგლებში.
ახალი პროდუქტი მაკროეკონომიკური და ფინანსური სტაბილურობის მნიშვნელოვანი ინდიკატორია. მისი ძირითადი მომხმარებლები ეროვნული ბანკი და კერძო დეველოპერები იქნებიან. ინდექსი ასევე გამოიყენება ეროვნული ანგარიშების სტატისტიკის მიზნებისთვის. აღნიშნული ინდიკატორის დანერგვა ხელს შეუწყობს უძრავი ქონების ბაზრის განვითარების და შესაძლო რისკების შეფასებას.
ვიზიტის ფარგლებში, ექსპერტის დახმარებით მიმდინარეობს საქსტატის მიერ განხორციელებულ სამუშაოების შეფასება და ახალი ინდექსის დანერგვისთვის საჭირო შემდგომი ღონისძიებების დაგეგმვა.

Date: 4 October 2019
The National Statistics Office of Georgia hosts an IMF expert on a working visit. The main purpose of the visit is to introduce a new Residential Property Price Index (RPPI) in the field of Price Statistics. This is the third mission in the framework of the Project to “Improve National Accounts and Price Statistics in Eastern and Southeastern Europe”.
The new product is an important index of macroeconomic and financial stability. The main users of this product will be the National Bank and private developers. The index is also used for the purposes of national accounts statistics. Implementation of this index will help assess the real estate market development and possible risks.
With the support of the expert, Geostat's work is assessed and further measures, needed to implement the new index, are planned in the framework of the visit.