საქსტატის აღმასრულებელი დირექტორი გოგიტა თოდრაძე საქართველოს ბიზნეს ასოციაციის (BAG) წევრებს შეხვდა
საქართველოს ბიზნეს ასოციაციასა (BAG) და საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულ სამსახურს შორის სამუშაო შეხვედრისას საქსტატის აღმასრულებელმა დირექტორმა გოგიტა თოდრაძემ ასოციაციის წევრი კომპანიების წარმომადგენლებს ეროვნულ ანგარიშთა სისტემის (ეას) ახალი მეთოდოლოგია წარუდგინა. შეხვედრას ესწრებოდა ასოციაციის პრეზიდენტი სოსო ფხაკაძე და აღმასრულებელი დირექტორი ლევან ვეფხვაძე.
მიმდინარე წლის 15 ნოემბრიდან საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური ეროვნულ ანგარიშთა სისტემის (ეას) ახალ სტანდარტებზე გადადის. განახლებული მეთოდოლოგით დაითვლება მთლიანი შიდა პროდუქტი (მშპ) და  სხვა მაკროეკონომიკური მაჩვენებლები.
ახალ მეთოდოლოგიაზე გადასვლა გულისხმობს ცვლილებებს მონაცემთა წყაროს ხარისხის გაუმჯობესების, დაუკვირვებადი ეკონომიკის მასშტაბების შეფასებისა და ადმინისტრაციულ მონაცემთა დამუშავების თვალსაზრისით.
საქსტატის აღმასრულებელმა დირექტორმა ასევე ისაუბრა სტატისტიკის ეროვნული სისტემის განვითარების ძირითადი მიმართულებებზე და საქართველოს ბიზნეს ასოციაციის წევრებს  2020-2023 წლების ოფიციალური სტატისტიკის განვითარების სტრატეგია წარუდგინა.

Executive Director of Geostat Mr. Gogita Todradze Met the Representatives of the Business Association of Georgia (BAG)
Date: 14 November 2019
During a meeting between the Business Association of Georgia (BAG) and the National Statistics Office of Georgia, Mr. Gogita Todradze, Executive Director of Geostat presented the new methodology of  System of National Accounts (SNA 2008) to the representatives of the Association member companies.  Mr. Soso Pkhakadze, President, and Mr. Levan Vepkhvadze, Executive Director of the Association attended the meeting.
From November 15 of this year, the National Statistics Office of Georgia moves to new methodology of System of National Accounts (SNA 2008). GDP and other macroeconomic indicators will be calculated by the updated methodology.
The transition to a new methodology involves changes in terms of improving the quality of the data sources, assessing the size of the unobserved economy, and processing administrative data.
The Executive Director of Geostat also reviewed the main directions of the development of the National Statistics System and presented the Strategy of Statistical System for 2020-2023 to the Business Association of Georgia.