ბავშვთა უფლებების თემაზე ჰაკათონის გამარჯვებულები გამოვლინდნენ
კლასტერული გამოკვლევის - „მიქსი საქართველო 2018“ მონაცემებზე დაყრდნობით გაეროს ბავშვთა ფონდის ორგანიზებით 6-7 დეკემბერს ჰაკატონი  -  „დაჰაკე ჩარჩოებს მიღმა“  ჩატარდა. ციფრული მარათონის გამარჯვებულები კი 17 დეკემბერს გამოვლინდნენ.
ჰაკატონი, ბავშვის უფლებათა კონვენციის 30 წლის იუბილეს ეძღვნებოდა და მასში 16-24 წლის ახალგაზრდებისგან შემდგარი 14 გუნდი მონაწილეობდა, რომელთა მიზანი იყო ერთობლივად მუშაობა, აზრების გაზიარება და ექპერიმენტირება უახლესი ტექნოლოგიებისა და ინოვაციების გამოყენებით.
ახალგაზრდებისგან შემდგარი სამი გუნდი, რომლებმაც საუკეთესო ციფრულ გადაწყვეტას მიაგნეს, გაეროს ბავშვთა ფონდის წარმომადგენელმა საქართველოში, ღასან ხალილმა  და საქართელოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის აღმასრულებელმა დირექტორმა გოგიტა თოდრაძემ დააჯილდოვეს.
ჰაკათონის მონაწილეებმა იმუშავეს შემდეგი საკითხების გადასაჭრელად:
•    ბავშვის აღზრდისას ძალადობრივი მეთოდების გამოყენება
•    მოზარდების განვითარება
•    სისხლში მომატებული ტყვიის შემცველობა ბავშვებში
მრავალინდიკატორული კლასტერული გამოკვლევა (MICS), საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულმა სამსახურმა გაეროს ბავშვთა ფონდის და დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრის ტექნიკური და ფინანსური დახმარებით ჩაატარა. გამოკვლევაში მნიშვნელოვანი ფინანსური წვლილი შეიტანეს ორგანიზაციებმა: SIDA, USAID, AFD, SDC, UNFPA, UNDP, WHO, მსოფლიო ბანკმა და იტალიის ჯანმრთელობის ეროვნული ინსტიტუტმა.

According to the data of “2018 Georgia MICS”, “Hack outside the box" hackathon organized by the UNICEF was held on December 6 – 7. The winners of the digital marathon were announced on December 17.
The hackathon was dedicated to the 30th Anniversary of the Convention on the Rights of the Child, and involved 14 teams of 16-24-year-olds, working together to share ideas and experiment with the latest technologies and innovations.
Three teams of young people who came up with the best digital solution were awarded by Dr. Ghassan Khalil, UNICEF Representative in Georgia and Mr. Gogita Todradze, Executive Director of National Statistics Office of Georgia.
The hackathon participants worked on the following issues:
• Violent discipline used with children
• Childhood development
• Elevated blood lead levels among children
Multiple Indicator Cluster Survey (MICS) was implemented by National Statistics Office of Georgia with technical and financial support of the UNICEF and the National Center for Disease Control and Public Health (NCDC). In addition, kind contribution to the survey were provided by SIDA, USAID, AFD, SDC, UNFPA, UNDP, WHO, the World Bank, and the Italian National Institute of Health.