სიახლე მწარმოებელთა ფასების სტატისტიკაში
საქსტატი მწარმოებელთა ფასების ახალი ინდექსების გამოქვეყნებას იწყებს. საერთაშორისო სავალუტო ფონდისგან მიღებული რეკომენდაციის თანახმად, 2019 წლიდან აქტიურად მიმდინარეობდა სამუშაოები მწარმოებელთა ფასების ინდექსის დაფარვის გაუმჯობესების მიმართულებით. ჩატარებული გამოკვლევების შედეგად საქსტატი მომხმარებლებს თებერვლიდან ყოველთვიური პერიოდულობით შემდეგ ახალ მაჩვენებლებს შესთავაზებს:
•    სატელეკომუნიკაციო მომსახურების მწარმოებელთა ფასების ინდექსი;
•    მწარმოებელთა ფასების ინდექსი დროებითი განთავსების საშუალებებით და საკვების უზრუნველყოფით მომსახურებაზე;
•    ადგილობრივ ბაზარზე მიწოდების მწარმოებელთა ფასების ინდექსი.
სატელეკომუნიკაციო მომსახურების მწარმოებელთა ფასების ინდექსი წარმოადგენს  სატელეკომუნიკაციო სფეროში მოქმედი ორგანიზაციების მიერ გაწეული შესაბამისი მომსახურების ღირებულების დროში ცვლილებას. მწარმოებელთა ფასების ინდექსი დროებითი განთავსების საშუალებებით და საკვების უზრუნველყოფით მომსახურებაზე ასახავს სასტუმროების, კაფეებისა და რესტორნების მომსახურების ღირებულების ცვლილებას საბაზო პერიოდთან შედარებით. რაც შეეხება ადგილობრივ ბაზარზე მიწოდების მწარმოებელთა ფასების ინდექსს, მისი დანიშნულებაა ქვეყნის მასშტაბით წარმოებული და ადგილობრივ ბაზარზე რეალიზებული სამრეწველო პროდუქციის ფასების, ასევე ქვეყნის გარეთ წარმოებული და ქვეყანაში იმპორტირებული სამრეწველო პროდუქციის ფასების ცვლილების ასახვა.
ზემოთ აღნიშნულის გარდა, მნიშვნელოვნად გაუმჯობესებულია სატრანსპორტო გადაზიდვების ინდექსის ხარისხი - ამიერიდან სატვირთო გადაზიდვებთან ერთად ასახული იქნება სამგზავრო გადაზიდვებზე და სასაწყობო მომსახურებაზე მწარმოებელთა ფასების ცვლილება.
ახალი გამოკვლევების მიზანია სტატისტიკური ინფორმაციის მომხმარებელთა მხრიდან მონაცემებზე მზარდი მოთხოვნის დაკმაყოფილება, ასევე მთლიანი შიდა პროდუქტის დეფლირების პროცესის გაუმჯობესება.
ამ ცვლილებების გარდა, აღსანიშნავია 2020 წლიდან მწარმოებელთა ფასების გამოკვლევებში ახალ კლასიფიკაციაზე - საქმიანობის სახეობათა მიხედვით პროდუქციის სტატისტიკურ  კლასიფიკატორზე (CPA 2008) გადასვლა. ამ ცვლილების მიზანია ეროვნულ ანგარიშთა სისტემის ახალ მეთოდოლოგიასთან (SNA 2008) ჰარმონიზაციის უზრუნველყოფა, ასევე საერთაშორისო სტანდარტებთან დაახლოება.
დამატებითი ინფორმაციისათვის გთხოვთ, დაუკავშირდეთ ფასების სტატისტიკის დეპარტამენტს ტელეფონზე: 2 36 72 10 (შიდა: 400 ან 407), ან ელექტრონული ფოსტის მისამართზე gtetrauli@geostat.ge

Innovation in Producer Price Statistics
Geostat starts publishing new producer price indexes.  According to the recommendations received from the International Monetary Fund (IMF), active work was carried out in 2019 in order to improve producer price coverage. As a result of conducted surveys, Geostat will offer the users the following new indexes from February:
•    Producer Price index for telecommunication service
•    Producer price index for accommodation and food services
•    Domestic supply producer price index
Producer price index of telecommunication services presents changes in the value of the relevant service over time, provided by the acting organizations in the field of telecommunications.
The producer price index for accommodation and food services reflects the changes in the value of services for hotels, cafes and restaurants compared to the base period. As for the Domestic Supply Producer Price Index, its purpose is to show the price changes of domestically produced industrial products, as well as imported industrial goods, which are supplied to the domestics market.
In addition to the above, the quality of the index for transport services is significantly improved- from now on and it will reflect price changes for passenger transport services and warehouse and storage services, along with the existing freight transport services.
The purpose of the new surveys is to meet the increasing demand for data from statistical information users and to improve the GDP deflation process.
In addition to these changes, it should be noted that a new classification - the Statistical Classification of Products by Activity (CPA 2008) is implemented in producer price surveys from 2020. The purpose of this change is to harmonize it with the new methodology of  the System of National Accounts (SNA 2008), as well as to bring it closer to international standards.