საქსტატის აღმასრულებელი დირექტორი გოგიტა თოდრაძე გაეროს სტატისტიკის კომისიის 51-ე სესიაში მონაწილეობს
თარიღი: 4 მარტი 2020
გაეროს სტატისტიკის კომისიის (UNSC) შეხვედრა ქ. ნიუ-იორკში ყოველწლიურად იმართება და მასში მონაწილეობენ გაეროს წევრი ქვეყნების სტატისტიკის სამსახურის ხელმძღვანელი პირები და საერთაშორისო  ორგანიზაციების წარმომადგენლები. ის წარმოადგენს უმაღლესი დონის სამთავრობათაშორისო ფორმატს და საერთაშორისო დონეზე, სტატისტიკური საქმიანობების შესახებ გადაწყვეტილებების მიმღებ უმაღლეს ორგანოს, რომელიც ზედამხედველობას უწევს გაეროს სტატისტიკის სამმართველოს (UNSD).
საქართველო აღნიშნული კომისიის წევრად, გასული წლის მაისში აირჩიეს. წევრობის მანდატი მოიცავს 2020-2023 წლების პერიოდს, რომელიც ოფიციალურად ძალაში შევიდა მიმდინარე წლის იანვრიდან.
აღნიშნულ ღონისძიებაში საქართველო, ახლადარჩეული წევრის სტატუსით  პირველად მონაწილეობს.
51-ე სესიის ფარგლებში, გოგიტა თოდრაძე მონაწილეობას მიიღებს სხვადასხვა პანელურ დისკუსიაში, მოხსენებით მიმართავს კომისიის წევრებს, უცხოელ კოლეგებს გააცნობს ქვეყნის სტატისტიკის სიტემაში უკანასკნელ პერიოდში განხორციელებულ ცვლილებებს, ასევე ისაუბრებს სამომავლო გეგმებზე და პრიორიტეტებზე.
სესიის პარალელურად საქსტატის აღმასრულებელ დირექტორს შეხვედრები ექნება სხვადასხვა საერთაშორისო ორგანიზაციისა და პარტნიორი ქვეყნების სტატისტიკის სამსახურების ხელმძღვანელებთან, სადაც განიხილება მიმდინარე და სამომავლო თანამშრომლობის საკითხები.
გაერო-ს სტატისტიკის კომისიის  წევრობა ქვეყნისთვის წარმოადგენს უდიდეს შესაძლებლობას, საერთაშორისო დონეზე შესადარისი სტატისტიკური მეთოდოლოგიების შემუშავების, დანერგვის და ოფიციალური სტატისტიკის ხარისხის გაუმჯობესებისა და  განვითარების თვალსაზრისით.

Mr. Gogita Todradze, Executive Director of Geostat participates in the 51st session of the UN Statistical Commission.
It is the highest-level intergovernmental format at the international level, the highest decision-making body for international statistical activities which oversees the work of the United Nations Statistics Division (UNSD), and is a functional body of the UN Economic and Social Council.
Georgia was elected as a member of the United Nations Statistical Commission (UNSC) in May last year. Membership mandate includes for the 2020-2023 period which officially entered into force since January 2020.
Georgia participates in this event for the first time as a newly elected member.
Within the framework of the 51st session, Gogita Todradze will participate in various panel discussions, he will address the members of the Commission, brief their foreign counterparts on recent changes in the country's statistical system, as well as future plans and priorities.
In parallel, the Executive Director of GEOSTAT will have meetings with the heads of statistics offices of various international organizations and partner countries, where current and future cooperation issues are discussed.
Membership of the UN Statistical Commission gives the country a great opportunity to develop and introduce comparable statistical methodology to the international standards, in terms of improving and developing the quality of national statistics and their comparability.