თარიღი: 24 ივლისი 2020
საქსტატსა და საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს შორის თანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა. ორმხრივ დოკუმენტს ხელი უწყების ხელმძღვანელებმა მოაწერეს და მომავალ თანამშრომლობაზე შეთანხმდნენ.
საქსტატის აღმასრულებელი დირექტორის, გოგიტა თოდრაძის განცხადებით, ძალიან მნიშვნელოვანია მსგავსი სახის თანამშრომლობა. მისი თქმით, თემატური ჯგუფების წევრების მონაწილეობით გამართული სამუშაო შეხვედრები ხელს შეუწყობს, როგორც ოფიციალური სტატისტიკის წარმოებას, ისე გადაწყვეტილების მიმღები პირებისთვის საჭირო და ობიექტური სტატისტიკური ინფორმაციით უზრუნველყოფის პროცესს.
ორ უწყებას შორის თანამშრომლობის მნიშვნელობაზე ისაუბრა საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმაც. ლევან დავითაშვილის თქმით, სამინისტრო თავისი კომპეტენციის ფარგლებში საქსტატს შესაბამის დახმარებას აღმოუჩენს რეგიონებიდან ინფორმაციის მოპოვებასა და მიღების ორგანიზებაში. მინისტრის განცხადებით, საიმედო და ზუსტი სტატისტიკური მონაცემები მნიშვნელოვანია გარემოსდაცვითი და სოფლის მეურნეობის მიმართულებით სწორი პოლიტიკის შემუშავებისთვის.

A Memorandum of Understanding was signed between the National Statistics Office of Georgia (Geostat) and the Ministry of Environment Protection and Agriculture of Georgia. The heads of agencies signed a bilateral document and agreed on future cooperation.
style="text-align: justify;">According to Mr. Gogita Todradze, Executive Director of Geostat, such cooperation is very important and the meetings with participation of thematic group members will facilitate both the production of official statistics and the process of providing necessary and objective statistical information to decision-makers.
The Minister of Environment Protection and Agriculture of Georgia also spoke about the importance of cooperation between two agencies. According to Mr. Levan Davitashvili, within its competence, the Ministry will provide Geostat with relevant support to obtain the data from the regions. As stated the Minister, reliable, and exact statistical data are important for the development of the right environmental and agricultural policies.