საქსტატი გაეროს ბავშვთა ფონდთან ერთად ახალ პროექტზე მუშაობას იწყებს
დღეს საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულ სამსახურსა და გაეროს ბავშვთა ფონდს (UNICEF) შორის ხელი მოეწერა საგრანტო ხელშეკრულებას.
დოკუმენტს ხელი მოაწერეს საქსტატის აღმასრულებელმა დირექტორმა გოგიტა თოდრაძემ და  გაეროს ბავშვთა ფონდის (UNICEF) წარმომადგენელმა საქართველოში ღასან ხალილმა.
პროექტი ორი კომპონენტისგან შედგება.
პროექტის პირველი კომპონენტის მიზანია COVID-19-ის ზეგავლენის შეფასება ოჯახებსა და ბავშვებზე, მათ დასაქმებასა და შემოსავლებზე, აგრეთვე, სასურსათო უსაფრთხოების, მიგრაციის და ონლაინ სწავლების საკითხებზე, მათ შორის ოჯახების შესაძლებლობაზე ბავშვთა განვითარების საკითხებში ჩართულობის და მათზე მზრუნველობის შესახებ.  “ჩვენ მოხარულნი ვართ, მხარი დავუჭიროთ საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულ სამსახურს და საქართველოს მთავრობას ამ უაღრესად მნიშვნელოვან საქმეში“, აღნიშნა ღასან ხალილმა, საქართველოში გაეროს ფონდის წარმომადგენელმა. „ჩვენ მიგვაჩნია, რომ მონაცემების შეგროვება მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს ბავშვებთან დაკავშირებით უკეთესი შედეგების მიღწევას. მონაცემების სტრატეგიულ ცოდნად გარდაქმნა ზრდის პოლიტიკასთან დაკავშირებული გადაწყვეტილებების შესაბამისობას არსებულ ვითარებასთან, აუმჯობესებს გადაწყვეტილებების სამართლიანობას, და ხელს უწყობს ბავშვთა უფლებების დაცვის გაუმჯობესებას.“, დასძინა ხალილმა.
პროექტის მეორე კომპონენტის მიზანია ბავშვთა უფლებების დაცვა, ასევე ბავშვებისათვის ადვილად გასაგები და აღსაქმელი გზით,  ინფორმაციაზე წვდომა,  სტატისტიკის სფეროში ცოდნის გაღრმავების მიზნით. აღნიშნულის მისაღწევად უნდა განხორციელდეს  საქსტატის ვებ-გვერდზე ახალი პორტალის შექმნა ბავშვებისა და მოზარდებისთვის, სადაც სხვადასხვა ვიზუალური საშუალებების (ინფოგრაფიკა, ანიმაცია, ვიდეოგრაფიკა და ა.შ.) მეშვეობით მათ ექნებათ საშუალება მიიღონ სასაგებლო ინფორმაცია ქვეყნის სოციალურ-ეკონომიკური და დემოგრაფიული მდგომარეობის შესახებ. მიზნობრივი აუდიტორია მოიცავს ორ ჯგუფს (8-12 წლის ასაკი და 13-19 წლის ასაკი).
საქსტატის აღმასრულებელი დირექტორის, გოგიტა თოდრაძის თქმით, „ეს არის სრულიად ახალი სიტყვა ოფიციალური სტატისტიკის სფეროში, რომელსაც მთელი მსოფლიოს მასშტაბით არ ჰყავს ანალოგი. ახალი პორტალი ბავშვებს და მოზარდებს მისცემს შესაძლებლობას, მიიღონ სასარგებლო ინფორმაცია ქვეყნის სოციალურ-ეკონომიკური და დემოგრაფიული მდგომარეობის შესახებ. აღნიშნული მიმართულების განვითარება მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს ბავშვებს და მოზარდებს, გაიღრმაონ ცოდნა სტატისტიკის სფეროში, გაიუმჯობესონ ინფორმაციის სწორად აღქმისა და ანალიტიკურ-ლოგიკური აზროვნების უნარები, იყვნენ უფრო მეტად ინფორმირებულები ბავშვთა უფლებების შესახებ, გამოიყენონ ოფიციალური სტატისტიკა რეალურ ცხოვრებაში და მიიღონ მტკიცებულებებზე დაფუძნებული ინდივიდუალური გადაწყვეტილებები.
პროექტის ფარგლებში ასევე  გამოიცემა სტატისტიკური პუბლიკაცია „ბავშვები და მოზარდები საქართველოში“, სადაც თავმოყრილი იქნება სტატისტიკური ინფორმაცია სხვადასხვა წყაროებიდან.

Geostat Begins Working on the New Project with UNICEF
A grant agreement was signed today between the National Statistics Office of Georgia and the United Nations Children's Fund (UNICEF).
The document was signed by the Executive Director of Geostat, Mr. Gogita Todradze and the Representative of UNICEF in Georgia Dr. Ghassan Khalil.
The project consists of two components.
The first component of the project aims to assess the impact of COVID-19 on families and children, their employment and income, as well as on issues such as food security, migration and online education, including the ability of families to engage in the activities for children development and care for them. “We are very pleased to support the National Statistics Office of Georgia and the government of Georgia in this very important work”, says Dr. Ghassan Khalil, UNICEF Representative in Georgia. “We believe that data-gathering greatly contributes to better results for children. When data is transformed into strategic knowledge, policy decisions are better informed, more equitable, and more likely to protect children’s rights”, Khalil added.
The second component of the project aims to protect children's rights, as well as to enable children to access information in an easily understadable way, in order to enhance their knowledge in the field of statistics. To achieve this, a new portal for children and youth should be created on the Geostat website, where through various visual representations (infographics, animation, videography, etc.) they will be able to get relevant information about the socio-economic and demographic situation of the country. The target audience includes two groups (8-12 years old and 13-19 years old).
According to Mr. Gogita Todradze, Executive Director of Geostat, “This is a completely new word in the field of official statistics, which has no analogue in the world. The new portal will enable children and youth to get useful information about the socio-economic and demographic situation of the country. They will deepen their knowledge in the field of statistics, improve analytical and logical thinking skills, and become more informed about children's rights, use official statistics in real life and make evidence-based individual decisions. "
Within the framework of the project, the National Statistics Office will also produce a Statistical Yearbook “Children and Youth in Georgia”, which will collect statistical information from various sources.