ეროვნული ანგარიშების პორტალის პრეზენტაცია
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულმა სამსახურმა ეროვნული ანგარიშების ახალი ინტერაქტიული პორტალის პრეზენტაცია გამართა. სასტუმრო ,,ქორთიარდ მარიოტში“ შეკრებილ საზოგადოებას მისასალმებელი სიტყვით საქსტატის აღმასრულებელმა დირექტორმა, გოგიტა თოდრაძემ მიმართა. მისი განცხადებით, ეროვნული ანგარიშების პორტალი, ქვეყნის ძირითადი მაკროეკონომიკური მაჩვენებლების ანალიტიკური გაანალიზების შესაძლებლობას იძლევა.
როგორც უწყების ხელმძღვანელმა განმარტა, პორტალი სამი ნაწილისგან შედგება - მთლიანი შიდა პროდუქტი,   ეროვნული ანგარიშები და რეგიონული ანალიზი. მისი თქმით, პორტალში სპეციალური სექციაა, სადაც გრაფიკულად წარმოდგენილია მთლიანი შიდა პროდუქტი (მშპ) წარმოების, დანახარჯებისა და შემოსავლების მეთოდების მიხედვით. მისი თქმით, ამავე სექციაშია წარმოდგენილი მშპ-ს ნომინალური მნიშვნელობის, მშპ-ს რეალური ზრდის და ერთ სულზე მშპ-ს დინამიკები.
ეროვნული ანგარიშების ნაწილი მომხმარებელს საშუალებას აძლევს გრაფიკულად იხილოს ეროვნული ანგარიშების სრული მიმდევრობა, როგორც ცალკეული წლისთვის, ისე დინამიკაში წლების მიხედვით. რაც შეეხება რეგიონული  ანალიზის ნაწილს,  ის წარმოგვიდგენს მშპ-ს სტრუქტურას და დინამიკას რეგიონების მიხედვით, რაც განსაკუთრებულ მნიშვნელობას იძენს რეგიონული ანალიზისას.

Presentation of the National Accounts Portal
The National Statistics Office of Georgia has presented a new interactive portal of National Accounts. Mr. Gogita Todradze, Executive Director of Geostat, addressed the audience gathered at the Courtyard by Marriott Hotel. According to him, the National Accounts Portal provides an opportunity for analytical analysis of the main macroeconomic indicators of the country.
As the head of the agency explained, the portal consists of three parts - GDP, national accounts and regional analysis. According to him, there is a special section in the portal, where the gross domestic product (GDP) is graphically presented according to production, expenditure and revenue methods. The same section presents the dynamics of nominal GDP, real GDP growth and GDP per capita as well.
Part of the national accounts allows the user to graphically see the complete system of national accounts, both for a particular year and in dynamics by years. As for the part of regional analysis, it presents the structure and dynamics of GDP by regions, which is of particular importance in regional analysis.