ახალი პორტალის - „სტატისტიკა ბავშვებისა და მოზარდებისთვის“ პრეზენტაცია
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულმა სამსახურმა ახალი პორტალის -„სტატისტიკა ბავშვებისა და მოზარდებისთვის“ პრეზენტაცია გამართა. ინტერნეტ პორტალი უწყებამ გაეროს ბავშვთა ფონდის (UNICEF) ფინანსური და ტექნიკური მხარდაჭერით მოამზადა, რომლის მიზანია სტატისტიკურ მონაცემთა წარმოება და გავრცელება ბავშვებისათვის ადვილად აღსაქმელი ფორმებით, ასევე სტატისტიკურ მონაცემებზე მათი ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფა.
საქსტატის აღმასრულებელი დირექტორის, გოგიტა თოდრაძის განცხადებით, „ახალი პორტალი საშუალებას მისცემს ბავშვებს და მოზარდებს, თანამედროვე ვიზუალური საშუალებებით მიიღონ სასარგებლო ინფორმაცია ქვეყნის სოციალურ-ეკონომიკური და დემოგრაფიული მდგომარეობის შესახებ.
მისი თქმით, პორტალი მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს ბავშვებს და მოზარდებს გაიღრმავონ ცოდნა სტატისტიკის სფეროში, გაიუმჯობესონ ინფორმაციის სწორად აღქმისა და ანალიტიკური აზროვნების უნარები, იყვნენ უფრო მეტად ინფორმირებულები ბავშვთა უფლებების შესახებ და მიიღონ მტკიცებულებებზე დაფუძნებული გადაწყვეტილებები“.
”ახალი პორტალის მთავარი მიზანი გახლავთ ბავშვის უფლებების ახალი კოდექსის პოპულარიზაცია და ბავშვების ინფორმირებულობის გაზრდა მათი უფლებების შესახებ”, - განაცხადა ღასან ხალილმა, გაეროს ბავშვთა ფონდის წარმომადგენელმა საქართველოში. ”გაეროს ბავშვთა ფონდი სიამოვნებით განაგრძობს ძალიან მჭიდრო პარტნიორობას სტატისტიკის ეროვნულ სამსახურთან, და მადლობას ვუხდით შვედეთის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს ამ ინიციატივის მხარდაჭერისთვის. ვიმედოვნებთ, რომ პორტალი დიდ ინტერესს გამოიწვევს ბავშვებში და ისინი ხშირად გამოიყენებენ აქ მოპოვებულ ინფორმაციას სწავლის, საშინაო დავალების შესრულების ან სხვადასხვა თემატურ პროექტებზე მუშაობისთვის. პორტალი ასევე განავითარებს ბავშვების უნარს ინფორმაციის სწორად აღქმაში და გააუმჯობესებს მათ ანალიტიკურ და ლოგიკურ უნარებს ”, - დასძინა ხალილმა.
საქსტატის ახალი პორტალი ორი ძირითადი ნაწილისგან  შედგება:
ამავე ნაწილში, მომხმარებელს საშუალება აქვს გაეცნოს საინტერესო სტატის ტიკურ ფაქტებს, შეავსოს თემატური ქვიზები და მიიღოს  სერტიფიკატი.
პროექტის ფარგლებში გაეროს ბავშვთა ფონდის (UNICEF) მხარდაჭერით საქსტატმა ასევე  მოამზადა პუბლიკაცია “ბავშვები და მოზარდები საქართველოში”, რომელიც მოიცავს 2015-2019 წლების მონაცემებს 25 წლამდე ასაკის მოსახლეობის დემოგრაფიული მდგომარეობის, ცხოვრების დონის, დასაქმების, განათლების, ჯანდაცვის, სამართალდარღვევების, ტურიზმის, ინფორმაციული ტექნოლოგიების და სხვა მნიშვნელოვანი მაჩვენებლების შესახებ.
პუბლიკაციაში ასევე წარმოდგენილია მრავალინდიკატორული კლასტერული გამოკვლევის (MICS) შედეგები, რომელიც საქსტატმა ჩაატარა 2018-2019 წლებში, გაეროს ბავშვთა ფონდთან (UNICEF)  და დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნულ ცენტრთან მჭიდრო თანამშრომლობით.

Presentation of the New Portal - “Statistics for Kids and Teenagers”
The National Statistics Office of Georgia has presented a new portal - "Statistics for Kids and Teenagers". The Internet portal was developed with the financial and technical support of the United Nations Children's Fund (UNICEF), and aims to produce and disseminate statistical data in easily understandable forms for children, as well as to provide them with access to statistical data.
According to Mr. Gogita Todradze, Executive Director of Geostat, “The new portal will allow children and teenagers to get useful information about the socio-economic and demographic situation of the country through modern visual means.”
"The portal will significantly help kids and teenagers to deepen their knowledge in statistics, improve their ability to perceive and analyze information correctly, become more aware of children's rights and make evidence-based decisions”, stated Mr. Gogita Todradze.
A representative of the United Nations Children's Fund (UNICEF) in Georgia addressed the audience during the presentation of the new Internet portal. “The main goal of the new portal is to promote the new Code on the Rights of the Child and increase children’s awareness about their rights,” said Mr. Ghassan Khalil, UNICEF Representative in Georgia.  “UNICEF has been delighted to continue a very strong partnership with the National Statistics Office of Georgia, now on this initiative, and we are grateful to Sida for their tremendous support to make this happen. We hope that the portal will be of great interest to children and they will often use the information for studying, doing homework or working on various thematic projects. The portal will also develop children’s ability to properly perceive information, and will improve their analytical and logical skills”, added Khalil.
http://juniors.geostat.ge/en/ http://juniors.geostat.ge/en/ http://juniors.geostat.ge/en/ The new Geostat portal consists of two main sections:
A variety of visualization tools are used to better understand the information, such as infographics, animations, video graphics and interactive diagrams.
In the same section, users have the opportunity to see interesting statistical facts, fill in thematic quizzes and get a certificate.http://juniors.geostat.ge/en/
In the framework of the project, with the support of the United Nations Children's Fund (UNICEF), Geostat also prepared the publication "Children and Youth in Georgia", which includes data for 2015-2019 on the demographic situation, living standards, employment, education, health, law, tourism, information technology and about other important indicators of population under 25.
The publication also presents the results of the Multiple Indicator Cluster Survey – MICS Georgia 2018, conducted by Geostat in 2018-2019 in close cooperation with the United Nations Children's Fund (UNICEF) and the National Center for Disease Control and Public Health (NCDC).
The new portal is available on the Geostat website at the following link: http://juniors.geostat.ge/en/