ისტორიაში პირველად, საქართველოს სტატისტიკის სისტემა ევროპის საუკეთესო ოცეულში დასახელდა
ორგანიზაცია "Open Data Watch"-მა ღია მონაცემთა აღწერის (Open Data Inventory – ODIN) რიგით მეხუთე ანგარიში გამოაქვეყნა, რომელშიც წარმოდგენილია მსოფლიოს ქვეყნების ოფიციალური სტატისტიკის სამსახურების შეფასება, სხვადასხვა კრიტერიუმების მიხედვით.
ODIN-ის შეფასებით, 2020 წელს საქართველოს სტატისტიკის სისტემის საერთო შეფასებამ 69 ქულა შეადგინა. ამასთან, ქვეყნის რეიტინგი წინა შეფასებასთან შედარებით 8 პოზიციით გაუმჯობესდა და საქართველომ მსოფლიოს ქვეყნებს შორის, 39-დან 31-ე ადგილზე გადაინაცვლა.
ანგარიშის მიხედვით საქართველო რეიტინგით უსწრებს ევროკავშირის 12 ქვეყანას (იტალია, საფრანგეთი, ბელგია, პორტუგალია,  რუმინეთი, უნგრეთი, ლუქსემბურგი, ხორვატია, კვიპროსი, საბერძნეთი, ლატვია,  მალტა) და ისტორიაში პირველად, ევროპის საუკეთესო ქვეყნების ოცეულში დასახელდა.
იმავე ანგარიშის თანახმად, საქართველო ასევე უსწრებს ისეთ განვითარებულ ქვეყნებს, როგორიცაა იაპონია, გაერთიანებული სამეფო, ჩინეთი და ინდონეზია. ამასთან, ODIN-ის შეფასებით, საქართველოს სტატისტიკის სისტემა რეიტინგით ისეთი ქვეყნების დონეზეა, როგორიცაა - ავსტრია, შვეიცარია და მექსიკა.
ODIN-ის დანიშნულებაა ოფიციალური სტატისტიკის მოცვისა და მასზე ხელმისაწვდომობის ობიექტური შეფასება, რომელიც ეფუძნება ღია მონაცემთა განსაზღვრებას. მსოფლიოს ქვეყნების მიხედვით მონაცემთა აღწერასა და ცვლილებების შეფასებას "Open Data Watch" უკვე მეხუთე წელია ახორციელებს.   შეფასების ელემენტები კატეგორიებისა და კრიტერიუმების მიხედვით ხელმისაწვდომია ბმულზე: https://odin.opendatawatch.com/Report/countryProfileUpdated/GEO?year=2020. ამასთან, სისტემა  წლების მიხედვით მონაცემების  შედარების საშუალებასაც იძლევა.
2020 წელს ღია მონაცემთა შეფასება 187 ქვეყანაში ჩატარდა, რამაც მოიცვა 22 სტატისტიკური კატეგორია და 65 მაჩვენებელი. შეფასების მიხედვით საქართველო რეგიონში ლიდერობს და პირველ ადგილზეა.
შეფასება მოიცავს ეკონომიკური, სოციალური და დემოგრაფიული სტატისტიკის ძირითად მიმართულებებს, როგორიცაა: ეროვნული ანგარიშები, მოსახლეობა და დემოგრაფია, დასაქმების, უმუშევრობის და ფასების სტატისტიკა, განათლება და ჯანდაცვა, გენდერული სტატისტიკა, სამართალდარღვევების სტატისტიკა, სიღარიბის მაჩვენებლები, სახელმწიფო ფინანსები, საგარეო ვაჭრობა, საგადასახდელო ბალანსი, სოფლის მეურნეობა, გარემოს დაცვა,  ენერგეტიკა და სხვ. თითოეული მაჩვენებლის მიხედვით შეფასების მეთოდოლოგია განთავსებულია "Open Data Watch"-ის ვებ-გვერდზე.

For the first time in the history, Georgian Statistical System was named among the top 20 European countries
Date: 8 February 2021
Organization “Open Data Watch” has published its fifth Open Data Inventory (ODIN) report, which evaluates the official statistics of countries around the world according to various criteria.
According to ODIN overall assessment of the Georgian Statistical System, in 2020 Georgia earned 69 points. At the same time, the country's rating has improved and ranks 8 places higher compared to the previous rating, and Georgia has moved from 39th to 31st place among the countries of the world.
According to the report, Georgia outstrips 12 EU countries (Italy, France, Belgium, Portugal, Romania, Hungary, Luxembourg, Croatia, Cyprus, Greece, Latvia, Malta) and for the first time in history, was named among the top 20 European countries.
According to the same report, Georgia also outperforms the developed countries such as Japan, the United Kingdom, China and Indonesia. At the same time, according to ODIN, by ranking Georgian Statistical System is at the same level as the ranking of countries such as Austria, Switzerland and Mexico.
The purpose of ODIN is to provide an objective assessment of the coverage and access to official statistics based on the open data definition. For almost five years, Open Data Watch has been describing and evaluating data by countries in the world. Evaluation elements by categories and criteria are available at the link: https://odin.opendatawatch.com/Report/countryProfileUpdated/GEO?year=2020 . In addition, the system also allows data to be compared by year.
In 2020, open data evaluations were conducted in 187 countries, covering 22 statistical categories and 65 indicators. According to the assessment, Georgia is the leader in the region and ranks first place.
The assessment covers the main areas of economic, social, demographic and environmental statistics, such as: national accounts, population and demography, employment, unemployment and price statistics, education and healthcare, gender statistics, crime statistics, poverty rates, public finances, external trade, tax balance, agriculture, environment, energy, etc. The evaluation methodology for each indicator is posted on the Open Data Watch website.
The ODIN 2020 report, which includes data on Georgia (see the link: odin.opendatawatch.com/report/worldMap) , was published a few weeks ago.