საქსტატის აღმასრულებელი დირექტორი გოგიტა თოდრაძე გაეროს სტატისტიკის კომისიის 52-ე სესიაში მონაწილეობს
თარიღი: 3 მარტი 2021
საქსტატის აღმასრულებელი დირექტორი გოგიტა თოდრაძე გაეროს სტატისტიკის კომისიის 52-ე სესიაში მონაწილეობს. შეხვედრა ონლაინ  რეჟიმში მიმდინარეობს.
ის წარმოადგენს უმაღლესი დონის მთავრობათაშორის ფორმატს და საერთაშორისო დონეზე, სტატისტიკური საქმიანობების შესახებ გადაწყვეტილებების მიმღებ უმაღლეს ორგანოს, რომელიც ზედამხედველობას უწევს გაეროს სტატისტიკის სამმართველოს (UNSD).
საქართველო აღნიშნული კომისიის წევრად, გასული წელს აირჩიეს. წევრობის მანდატი მოიცავს 2020-2023 წლების პერიოდს.
52-ე სესიის ფარგლებში, გოგიტა თოდრაძე საქართველოს გარდა, პარალელურად გაეროს აზიისა და წყნარი ოკეანის ქვეყნების (ESCAP) სტატისტიკის კომიტეტს წარმოადგენს, ბიუროს თავმჯდომარის რანგში.
სესიის მიმდინარეობისას იგი მონაწილეობს სხვადასხვა თემატურ დისკუსიაში, მოხსენებით მიმართავს კომისიის წევრებს, უცხოელ კოლეგებს გააცნობს ქვეყნის სტატისტიკის სიტემაში გასული წლის განმავლობაში განხორციელებულ ცვლილებებს, არსებულ გამოწვევებს და ისაუბრებს სამომავლო გეგმებზე და პრიორიტეტებზე.

Mr. Gogita Todradze, Executive Director of Geostat participates in the 52nd session of the UN Statistical Commission. The meeting is being held online.
Georgia was elected as a member of the United Nations Statistical Commission (UNSC) last year. Membership mandate includes for the 2020-2023 period.
In the framework of the 52nd session, Gogita Todradze, in addition to Georgia, also represents the ESCAP Committee on Statistics, as the Chairman of the Bureau.
Within the framework of the session, Gogita Todradze participates in various panel discussions, he will address the members of the Commission, brief their foreign counterparts on recent changes in the country's statistical system, existing challenges, as well as future plans and priorities.