საქსტატში უწყებათაშორისი საბჭოს სხდომა ჩატარდა
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულ სამსახურში უწყებათაშორისი საბჭოს მეოთხე სხდომა ჩატარდა, ონლაინ რეჟიმში.
უწყებათაშორისი საბჭო ოფიციალური სტატისტიკის ეროვნული სისტემის 2020-2023 წლების სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის შემუშავების მიზნით, საქართველოს მთავრობის დადგენილების საფუძველზე, 2019 წლის აპრილში შეიქმნა. საბჭოს თავმჯდომარეა საქსტატის აღმასრულებელი დირექტორი, ხოლო მის შემადგენლობაში შედიან მინისტრების მოადგილეები შესაბამისი სამინისტროებიდან, ეროვნული ბანკის ვიცე-პრეზიდენტი და საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის წარმომადგენელი.
დღევანდელ სხდომაზე საქსტატის აღმასრულებელმა დირექტორმა გოგიტა თოდრაძემ საბჭოს წევრებს „2020–2023 წლების საქართველოს ოფიციალური სტატისტიკის ეროვნული სისტემის განვითარების სტრატეგიისა და მისი განხორციელების სამოქმედო გეგმის“ შესრულების 2020 წლის ანგარიში წარუდგინა.  მანვე აღნიშნა, რომ სამოქმედო გეგმით 2020 წელს განსახორციელებელი აქტივობები შესრულდა სრულად, რაც უზრუნველყოფს სტრატეგიით დასახული მიზნებისა და ამოცანების მიღწევას დადგენილ ვადებში.
საბჭოს სხდომაზე გოგიტა თოდრაძემ, ასევე ისაუბრა ახალი კორონა ვირუსის გარცელების შეგეგად საქსტატის წინაშე არსებულ გამოწვევებზე და მათი გადაჭრის შესაძლო გზებზე.
უწყებათაშორისო  საბჭომ ერთხმად მოიწონა და დაამტკიცა წარმოდგენილი ანგარიში, რომელიც გამოქვეყნდება საქსტატის ოფიციალურ ვებ-საიტზე.

The Inter - Agency Council was held at Geostat
The fourth meeting of the Inter-Agency Council was held at the National Statistics Office of Georgia in online format.
The Inter-Agency Council was created for the elaboration 2020-2023 Strategy of Statistical System and Strategy Action Plan  in April 2019, based on the Degree of the Government of Georgia. The council is chaired by the Executive Director of Geostat, and consists of the representatives from relevant agencies, Deputy ministers,  the Vice-President of the National Bank and a representative of the Government of Georgia.
Today, Mr. Gogita Todradze, Executive Director of Geostat, presented the 2020 report on the implementation of the National Statistics Development Strategy and Action Plan, 2020-2030. He noted, that the activities under the Action Plan 2020, have been fully implemented, which ensures the achievement of the goals and objectives set by the strategy.
Mr. Gogita Todradze, Executive Director stressed about the challenges facing GEOSTAT regarding the spread of new COVID-19 and possibilities to solve them.
The Inter-Agency Council approved unanimously and submitted report, which will be published on Geostat website.