საქსტატის აღმასრულებელი დირექტორი გაეროს ESCAP-ის 77-ე სესიაში მონაწილეობს
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის აღმასრულებელი დირექტორი გოგიტა თოდრაძე გაეროს აზიისა და წყნარი ოკეანის ეკონომიკური და სოციალური კომისიის (UNESCAP) 77-ე სესიაში მონაწილეობს, რომელიც ონლაინ რეჟიმში იმართება.
სესია 26 აპრილიდან 29 აპრილის ჩათვლით მიმდინარეობს,  სადაც გოგიტა თოდრაძე საქართველოს გარდა, გაეროს ESCAP-ის სტატისტიკის კომიტეტს წარმოადგენს, თავმჯდომარის რანგში.
შეხვედრას აზიისა და წყნარი ოკეანის ქვეყნების მეთაურები და უმაღლესი რანგის დელეგატები, ასევე გაეროს ESCAP-ისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები ესწრებიან. მიმდინარე წლის სესიის მთავარ თემას ახალი კორონა ვირუსის გავრცელებით გამოწვეული კრიზისის შემდგომი თანამშრომლობა და გაეროს მდგრადი განვითარების მიზნების 2030 წლის დღის წესრიგის განხორციელება წარმოადგენს.
გოგიტა თოდრაძემ თავის გამოსვლაში მონაწილეებს სტატისტიკის კომიტეტის საქმიანობის ანგარიში წარუდგინა. მან ასევე ისაუბრა სტატისტიკის კომიტეტის მიღწევებზე და მონაწილეებს კომიტეტის მნიშვნელოვანი გადაწყვეტილებები გააცნო. მოხსენებისას ხაზი გაუსვა ოფიციალური სტატისტიკის ისეთ პრიორიტეტულ საკითხებს, როგორიცაა გაეროს მდგრადი განვითარების მიზნების 2030 წლის დღის წესრიგით გათვალისწინებული საკითხების განხორციელება, სტატისტიკის სამსახურების შესაძლებლობების გაძლიერება, საერთაშორისო თანამშრომლობა, დიდი მონაცემების (Big Data) ფართოდ გამოყენება, გენდერული სტატისტიკის შემდგომი განვითარება,  ეროვნული ანგარიშების წარმოება და სხვა.
სესიაზე მონაწილეები ასევე განიხილავენ რეგიონის სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების საკითხებს და დასახავენ სამომავლო გეგმებს.

Mr. Gogita Todradze, Executive Director of National Statistics Office of Georgia participates in the 77th session of the Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (ESCAP), which is held online.
The season takes place from April 26 to 29. In addition to Georgia, Mr. Todradze represents the ESCAP Committee on Statistics as the chair.
The meeting is attended by the leaders and high-ranked delegates of Asia and the Pacific countries, as well as the representatives of the UN ESCAP and international organizations. The main theme of this session is cooperation after the crisis caused by the spread of corona virus and the implementation of the 2030 Agenda for Sustainable Development.
Mr. Gogita Todradze briefed the commission and the participants regarding the Committee on Statistics activities. He spoke about the achievements of the Committee and introduced the important Committee decisions to the participants. During his briefing, he highlighted such priority issues of the official statistics as the implementation of the 2030 Agenda for Sustainable Development, capacity building of statistical institutions, international cooperation, wider use of big data, further development of gender statistics, production of national accounts, etc.
During the season participants also will discuss the economic and social development issues and outline future plans.