საქსტატის შეხვედრა მუნიციპალიტეტის მერებთან და წარმომადგენლებთან
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური სტატისტიკური ინფორმაციის მომხმარებლებისთვის, გასვლით სამუშაო შეხვედრებს მართავს.
პირველი სამუშაო შეხვედრა 13-14 მაისს ქ.თელავში, გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მიერ დაფინანსებული პროექტის - “საქსტატის ინფრასტრუქტურის გაძლიერება და შესაძლებლობების განვითარება" ფარგლებში ტარდება.
გასვლით სამუშაო შეხვედრებს, რომელშიც მონაწილეობას იღებენ კახეთის, მცხეთა-მთიანეთისა და ქვემო ქართლის მუნიციპალიტეტების მერები და მათი წარმომადგენლები, საქსტატის აღმასრულებელი დირექტორი გოგიტა თოდრაძე ხელმძღვანელობს.
ორ დღიანი სამუშაო შეხვედრისას, მონაწილეები გაეცნობიან საქართველოს სტატისტიკის სისტემის განვითარების ძირითად მიმართულებებს, საქსტატის მიერ შემუშავებულ პროდუქტებს და 2020-2023 წლების განვითარების სტრატეგიას; ასევე, განიხილავენ სტატისტიკური მაჩვენებლების გაანგარიშების მეთოდოლოგიების თავისებურებებსა და მათ გამოყენებასთან დაკავშირებულ საკითხებს; იმსჯელებენ სხვადასხვა სტატისტიკურ ინდიკატორებზე და მონაცემთა საჭიროებებზე, დაგეგმვისა და გადაწყვეტილების მიღების პროცესში.
შეხვედრის ფარგლებში გაიმართება დისკუსია, განიხილება სტატისტიკურ მონაცემებთან დაკავშირებით მუნიციპალიტეტების საჭიროებები, რომელიც აისახება საქსტატის სამომავლო გეგმებში.
აღნიშნული პროექტის ფარგლებში სამუშაო შეხვედრები 15-16 მაისსაც გაგრძელდება, სადაც მონაწილეობას მიიღებენ უმაღლესი სასწავლებლებისა და სამეცნიერო წრეების წარმომადგენლები.

Geostat meeting with mayors and representatives of the municipality
The National Statistics Office of Georgia has started field information meetings for the users of statistical information.
The first working meeting is held on May 13-14 in Telavi within the framework of the UNDP-funded project - "Strengthening Geostat Infrastructure and Capacity Development".
Mr. Gogita Todradze, Executive Director of Geostat, is chairing the working meetings, attended by the representatives and mayors of Kakheti, Mtskheta-Mtianeti and Kvemo Kartli municipalities.
During the two-day working meeting, the participants will get information about the main directions of the development of the Georgian statistical system, the products developed by Geostat and the development strategy for 2020-2023 as well as the peculiarities of the methodologies for calculating statistical indicators and issues related to their use; Various statistical indicators and data needs in the planning and decision-making process will be discussed as well.
During the meeting the needs of municipalities in relation to statistics will be discussed, which will be reflected in the future plans of Geostat.
The working meetings within the framework of this project will continue on May 15-16, with the participation of representatives of higher education institutions and academic circles.