თარიღი: 28 ივნისი 2021
დღეს, 28 ივნისს  საქსტატის აღმასრულებელმა დირექტორმა გოგიტა თოდრაძემ, გაეროს აზიისა და წყნარი ოკეანის ეკონომიკური და სოციალური  კომისიის  (ESCAP) პანელურ შეხვედრაზე, სამოქალაქო აქტების რეგისტრაციისა და ბუნებრივი მოძრაობის სტატისტიკაში, ქვეყნის შუალედური ანგარიში წარადგინა.
შეხვედრაზე გოგიტა თოდრაძემ დამსწრე საზოგადოებას გააცნო ქვეყანაში  ბუნებრივი მოძრაობის სტატისტიკის წარმოებისა და აღრიცხვის თავისებურებანი. ყურადღება გაამახვილა ბოლო წლებში ამ მიმართულებით განხორციელებულ ცვლილებებზე და  ისაუბრა ბუნებრივი მოძრაობის სტატისტიკის ყოველწლიური ანგარიშის შესახებ, რომელიც მომზადდა ბლუმბერგის საქველმოქმედო ფონდისა („ინიციატივა ჯანდაცვის სფეროში“) და გაეროს ESCAP-ის მხარდაჭერით.
შეხვედრას ესწრებოდნენ გაეროს გენერალური მდივნის მოადგილე, გაეროს ESCAP-ის სტატისტიკის სამმართველოს ხელმძღვანელი,  გაეროს ESCAP-ის სამოქალაქო აქტების რეგისტრაციისა და ბუნებრივი მოძრაობის სტატისტიკის სამუშაო ჯგუფის თავმჯდომარე, რამდენიმე ქვეყნის იუსტიციის მინისტრი, ასევე საერთაშორისო და არასამთავრობო ორგანიზაციის ასამდე წარმომადგენელი.

Today, on June 28, Mr. Gogita Todradze, Executive Director of Geostat, presented mid-term report on Civil Registration and Vital Statistics (CVRS) at the UN ESCAP panel meeting.
Mr. Gogita Todradze introduced to the attendees the peculiarities of production and calculation of vital statistics in the country. He highlighted the changes taken place in this field in recent years and reviewed the annual report on vital statistics, which was prepared with the support of the Bloomberg Philanthropies Data for Health Initiative and the Statistics Division of the ESCAP.
The meeting was attended by the Under-Sercretary General of the United Nations, Director of Statistics Division of the ESCAP, the Chair of the Regional Steering Group for Civil Registration and Vital Statistics, Ministers of Justice of different countries, as well as about hundred representatives of international and non-governmental organizations.