შეხვედრა მედიის წარმომადგენლებთან
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულმა სამსახურმა 17-18 ივლისს, ქ. ბორჯომში მასმედიის წარმომადგენლებთან გასვლითი სემინარი ჩაატარა. ჟურნალისტებთან შეხვედრა საქსტატსა და გაეროს ქალთა ორგანიზაციას (UN Women) შორის დადებული ხელშეკრულების ფარგლებში, ნორვეგიის მთავრობის მხარდაჭერით გაიმართა.
სემინარზე მედიის წარმომადგენლებს მიეწოდათ ინფორმაცია საქართველოში ოფიციალური სტატისტიკის პრიორიტეტული მიმართულებების შესახებ, ასევე გენდერული სტატისტიკის მონაცემთა წარმოების, გავრცელებისა და გამოყენების შესახებ.
სემინარი მიმდინარეობდა დისკუსიისა და აქტიური კითხვა-პასუხის რეჟიმში. მონაწილეებმა იმსჯელეს სხვადასხვა მაჩვენებლის გაანგარიშების მეთოდოლოგიურ თავისებურებებზე, როგორიცაა:მშპ, ეკონომიკური ზრდა, დასაქმება, უმუშევრობა და ხელფასების სტატისტიკა. ორდღიანი სამუშაო შეხვედრის მიმდინარეობისას მონაწილეებმა მიიღეს ასევე ამომწურავი ინფორმაცია სტატისტიკურ მონაცემთა შეგროვების ტექნოლოგიების შესახებ და გაეცნენ საქსტატის სამომავლო გეგმებს.
საქსტატის აღმასრულებელი დირექტორის, გოგიტა თოდრაძის განცხადებით, ჟურნალისტებთან მსგავსი ტიპის საინფორმაციო შეხვედრები ძალიან მნიშვნელოვანია და ხელს შეუწყობს არა მხოლოდ უწყებაში მიმდინარე და დაგეგმილი სიახლეების შესახებ მედია წარმომადგენლების უკეთ ინფორმირებულობას, არამედ ცოდნისა და ცნობიერების ამაღლებას, რაც აუცილებელია მონაცემთა სწორი ინტერპრეტაციისთვის. მისი თქმით, მსგავსი ტიპის მედია სემინარების ჩატარება მომავალშიც იგეგმება.

Meeting with media representatives
The National Statistics Office of Georgia held an off-site seminar for media representatives on July 17-18 in Borjomi. The meeting with journalists was held within the framework of the agreement between GEOSTAT and the United Nations Women (UN Women), with the support of the Norwegian government.
At the seminar, media representatives were provided on the priority areas of official statistics in Georgia, as well as on the production, dissemination and use of gender statistics data.
The seminar was held in a discussion and active Q&A mode. The participants discussed the methodological features of calculating different indicators, such as: GDP, economic growth, employment, unemployment and wage statistics. The participants of the two-day seminar also received comprehensive information on statistical data collection technologies and future plans of GEOSTAT.
According to Gogita Todradze, Executive Director of GEOSTAT, such meetings with journalists are very important and will facilitate not only better informing media representatives about current and planned news in the agency but also to raise the knowledge and awareness necessary for the correct interpretation of data. According to him, similar media seminars are planned in the future.