თარიღი: 29 სექტემბერი 2021
29 სექტემბერს გაეროს აზიისა და წყნარი ოკეანის ეკონომიკური და სოციალური კომისიის (UNESCAP) სტატისტიკის კომიტეტის ბიუროს მორიგი სხდომა გაიმართა. შეხვედრას, რომელიც ონლაინ რეჟიმში მიმდინარეობდა, გაეროს ESCAP-ის სტატისტიკის კომიტეტის თავმჯდომარის რანგში, საქსტატის აღმასრულებელი დირექტორი გოგიტა თოდრაძე უძღვებოდა.
ბიუროს სხდომაზე მონაწილეებმა განიხილეს წინა შეხვედრაზე მიღებული გადაწყვეტილებები და მისი შედეგები, ისაუბრეს ისეთ მნიშვნელოვან თემებზე როგორიცაა დიდი მონაცემების წარმოება, სტატისტიკური მაჩვენებლების მნიშვნელობის შესახებ ცნობიერების ამაღლება და ინსტიტუციური თანამშრომლობის გაძლიერება.  შეხვედრაზე გოგიტა თოდრაძემ ყურადღება გაამახვილა პანდემიის პერიოდში სტატისტიკის წარმოების ალტერნატიული მეთოდების, ადმინისტრაციული წყაროებისა და დიდი მონაცემების გამოყენების აუცილებლობაზე.
ბიუროს სხდომაზე ასევე დადგინდა სტატისტიკის კომიტეტის მომდევნო სხდომის ჩატარების თარიღი, რომელიც გაიმართება მომდევნო წელს ქ. ბანგკოკში. შესაბამისად, ბიუროს სხდომაზე შემუშავდა წინასწარი დღის წესრიგი.
შეხვედრას ბიუროს წევრები, სხვადასხვა ქვეყნის სტატისტიკის სამსახურებისა და გაეროს ESCAP სტატისტიკის განყოფილების ხელმძღვანელი პირები ესწრებოდნენ.
შეგახსენებთ, რომ საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის აღმასრულებელი დირექტორი გოგიტა თოდრაძე გაეროს აზიისა და წყნარი ოკეანის ეკონომიკური კომისიის ბიუროს თავმჯდომარედ, ორი წლის ვადით 2020 წლის 26 აგვისტოს აირჩიეს.

Date: 29 September 2021
The meeting of the Bureau of the Committee on Statistics of the United Nations Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (ESCAP) was held online, on September 29, 2021. The session was chaired by Mr. Gogita Todradze, Executive Director of Geostat, and the Chair of the Committee on Statistics.
At the Bureau meeting, the participants discussed the decisions made under the previous session and its results, talked about important topics such as big data production, raising awareness on the significance of statistical data, strengthening institutional cooperation etc. At the meeting, Mr. Gogita Todradze highlighted, the necessity and importance of the use of alternative statistics production methods, administrative sources, and big data.
In addition, during the Bureau meeting, the date of the next meeting of the Committee on Statistics was set, which will be held next year in Bangkok. Therefore, a preliminary agenda was developed at the Bureau meeting.
The meeting was attended by the heads of various statistical offices and the ESCAP Statistics Division and by the Bureau members.
It should be mentioned that Mr. Gogita Todradze was elected as the chair of the Bureau of Committee on Statistics of the United Nations Economic and Social Commission for Asia and the Pacific for a two-year term on August 26, 2020.