თარიღი: 6 ოქტომბერი 2021
საქსტატის აღმასრულებელი დირექტორი გოგიტა თოდრაძე მსოფლიო მონაცემთა ფორუმში მონაწილეობს, რომელიც შვეიცარიის დედაქალაქ ბერნში, 3-დან 6 ოქტომბრის ჩათვლით მიმდინარეობს.
მსოფლიო მონაცემთა ფორუმი აერთიანებს სტატისტიკოსებს და ინფორმაციის მომხმარებლებს კერძო და სახელმწიფო სექტორიდან, საერთაშორისო და რეგიონალური ორგანიზაციებიდან, ასევე მედიის, აკადემიის და სამოქალაქო საზოგადოებიდან.
ფორუმი რამდენიმე თემატური მიმართულებით მიმდინარეობს, მათ შორისაა უკეთესი მონაცემებისთვის ახალი შესაძლებლობების განვითარება, ინოვაციები და თანამედროვე ტექნოლოგიები ოფიციალური სტატისტიკის წარმოების პროცესში, სტატისტიკური მონაცემებისადმი მომხმარებელთა ნდობის ამაღლება და სხვა.
ფორუმის გახსნისას მონაწილეებს სიტყვით მიმართეს გაეროს გენერალურმა მდივანმა - ანტონიუ გუტერეშმა, გაეროს სტატისტიკის სამმართველოს (UNSD) დირექტორმა  და ქ. ბერნის მერმა.
ოთხ დღიანი ფორუმის ფარგლებში გოგიტა თოდრაძე მონაწილეობას ღებულობს სხვადასხვა პანელურ დისკუსიებში და სამუშაო შეხვედრებში, რომლებიც გაეროს და სხვა საერთაშორისო ორგანიზაციების ორგანიზებით იმართება.
ფორუმში მონაწილეობს მსოფლიოს 100-ზე მეტი ქვეყანის 1500-მდე წარმომადგენელი, მათ შორის არიან სხვადასხვა ქვეყნის სტატისტიკის სამსახურების ხელმძღვანელი პირები, საერთაშორისო და ადგილობრივი ორგანიზაციების წარმომადგენლები, ექსპერტები და მაღალი თანამდებობის პირები.

Date: 6 October 2021
Mr. Gogita Todradze, Executive Director of Geostat, participates in the UN World Data Forum, which is held from 3 to 6 October 2021, in Bern, Switzerland.
The World Data Forum brings together statisticians and data users from the private and public sectors, international and regional agencies, as well as the media, academia and civil society.
The forum covers several thematic areas, including the development of new opportunities for better data, innovations and modern technologies in the production of official statistics, increasing users’ trust in statistical data, etc.
At the opening session of the forum, the participants were addressed by Mr. Antonio Guterres, Secretary-General of the United Nations (UN), Director of the United Nations Statistics Division (UNSD) and the Mayor of Bern.
Within the four-day forum, Mr. Gogita Todradze participates in various panel discussions and workshops organized by the UN and other international organizations.
The forum is attended by up to 1,500 representatives from more than 100 countries around the world, including heads of national statistical offices from various countries, representatives of international and local organizations, experts and senior officials.