საქსტატმა საგარეო ვაჭრობის (ექსპორტ-იმპორტის) ერთეულის ღირებულების ინდექსების გამოქვეყნება დაიწყო
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულმა სამსახურმა საგარეო ვაჭრობის (ექსპორტ-იმპორტის) ერთეულის ღირებულების ინდექსების გამოქვეყნება დაიწყო.
საგარეო ვაჭრობის ინდექსების (ექსპორტ-იმპორტის ერთეულის ღირებულების ინდექსები) გაანგარიშება წარმოადგენს საქართველოს ოფიციალური სტატისტიკის ეროვნული სისტემის განვითარების 2020-2023 წლების სტრატეგიით განსაზღვრულ ერთ-ერთ აქტივობას.
ექსპორტ-იმპორტის ერთეულის ღირებულების ინდექსების წარმოება განსაზღვრულია ევროკავშირთან ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო სივრცის შესახებ შეთანხმების (DCFTA) განხორციელების 2021-2023 წლების სამოქმედო გეგმით.
გარდა ამისა, საგარეო ვაჭრობის (ექსპორტ-იმპორტის) ერთეულის ღირებულების ინდექსების წარმოება წარმოადგენს ევროკავშირის „Twinning“-ის პროექტის „საქართველოს სტატიტიკის ეროვნული სისტემის შესაძლებლობების განვითარება“ ერთ-ერთ ქვეკომპონენტს.
ერთეულის ღირებულების ინდექსი ასახავს ექსპორტირებული და იმპორტირებული საქონლის ღირებულების ცვლილებას, რომელიც გამოწვეულია ერთეულის ღირებულების ცვლილებით. ერთეულის ღირებულების ცვლილებასთან ერთად ინდექსზე გავლენას ახდენს როგორც საქონლის მოცულობის, ისე მისი ხარისხის ცვლილება.
საგარეო ვაჭრობის ერთეულის ღირებულების ინდექსები აქტიურად გამოიყენება ეროვნული ანგარიშების სისტემის წარმოების პროცესში. კერძოდ, დანახარჯების მიხედვით გაანგარიშებული მთლიანი შიდა პროდუქტისა და რესურსებისა და გამოყენების ცხრილების მუდმივ ფასებში გადასაყვანად, საგარეო ვაჭრობის მაჩვენებლების დეფლირების ერთ-ერთ მეთოდს წარმოადგენს ექსპორტ-იმპორტის ერთეულის ღირებულების ინდექსების გამოყენება.

Date: 13 October 2021
National Statistics Office of Georgia started publication of the data on Foreign Trade (Export/Import) Unit Value Indices (UVI).
Development of Foreign Trade (Export/Import) UVI is one of the activities defined by the National Strategy for the Development of Official Statistics of Georgia 2020-2023.
The production of Export-Import UVI is set out in the 2021-2023 Action Plan for the Implementation of the Deep and Comprehensive Free Trade Agreement (DCFTA) with the European Union.
In addition, the production of Foreign Trade (Export/Import) UVI is one of the sub-components of EU-funded „Twinning“ project - Strengthening the capacity of the Georgian Statistical System.
The Unit Value Index expresses the change is in the values of imported and exported goods, which are caused by changes in unit values. In addition to changes in the value per. unit as a result of actual price changes, the unit value index is also affected by volume shifts as well as by quality changes of the individual goods.
Foreign Trade Unit Value Indices are actively used in the compilation process of the System of National Accounts (SNA). In particular, Export-Import UVI are used as one of the methods of deflating foreign trade indicators to compile Gross Domestic Product (GDP) by categories of use and Supply and Use (SUT) tables at constant prices.