საქსტატსა და დანიის სტატისტიკას შორის ევროკავშირის პროგრამა TWINNING-ის პროექტი დასრულდა
24 ნოემბერს საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურისა და დანიის სტატისტიკას შორის ევროკავშირის პროგრამა Twinning-ის ფარგლებში მიმდინარე პროექტის - „საქართველოს ეროვნული სტატისტიკური სისტემის შესაძლებლობების განვითარება“ ოფიციალური დახურვის ცერემონია გაიმართა. დახურვის ცერემონიაზე, რომელიც სასტუმრო „სტამბაში“ ჩატარდა, საქსტატის აღმასრულებელმა დირექტორმა მისასალმებელი სიტყვით მიმართა დამსწრე საზოგადოებას და პროექტის ფარგლებში განხორციელებული აქტივობებისა და შედეგების შესახებ ისაუბრა.
პროექტის დახურვის ცერემონიაზე, პროექტისა და სტატისტიკური სისტემის შესაძლებლობების განვითარების მნიშვნელობის შესახებ, ასევე ისაუბრეს ევროკავშირის პროექტების განყოფილების უფროსის მოადგილემ კატალინ გერმანმა, დანიის  კონსულმა საქართველოში ბატონმა ესბენ ემბორგმა,  დანიის სტატისტიკის კომუნიკაციებისა და გაყიდვების დირექტორმა კარსტენ ზანგენბერგმა, საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენელმა დავით ბუჯიაშვილმა და სხვა მაღალი რანგის მოწვეულმა სტუმრებმა.
ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული Twinning-ის პროექტის მთავარ მიზანს წარმოადგენდა საქართველოსა და ევროკავშირს შორის ასოცირების შესახებ შეთანხმებით გათვალისწინებული გეგმების შესრულების ხელშეწყობა, საქსტატის მიერ დროული, სანდო და საერთაშორისო დონეზე შესადარისი მონაცემების წარმოება და მისი დაახლოება ევროპულ სტანდარტებთან. Twinning-ის პროექტი საქსტატში 2019 წლის აპრილში დაიწყო და ოთხ კომპონენტს მოიცავდა, როგორიცაა, საგარეო ვაჭრობა, ეროვნული ანგარიშები, სოციალური სტატისტიკა და ბიზნეს სტატისტიკა.  პროექტის ფარგლებში წარმატებულად  განხორციელდა  ექსპერტთა 75 მისია და 6 სასწავლო ვიზიტი ჩეხეთისა და დანიის სტატისტიკის სამსახურებში.
პროექტის დახურვის ცერემონიაზე საქსტატის აღმასრულებელმა დირექტორმა Twinning-ის პროექტის ფარგლებში განხორციელებულ მნიშვნელოვან მიღწევებზე ისაუბრა. აღსანიშნავია ახალი საერთაშორისო მეთოდოლოგიებისა და სტანდარტების დანერგვა ეროვნული ანგარიშების და სოციალური სტატისტიკის მიმართულებით.
პროექტის ფარგლებში, დანიელი ექსპერტების დახმარებით, საქონლით საერთაშორისო ვაჭრობის სტატისტიკაში ჩატარდა სარკისებური შედარება, რაც პარტნიორ ქვეყნებს შორის ვაჭრობის სტატისტიკური მონაცემების ხარისხის შესაფასებლად ერთ-ერთ ყველაზე ხშირად გამოყენებულ მეთოდს წარმოადგენს. სარკისებური შედარება ექვსი პარტნიორი ქვეყნის (ბულგარეთი, საბერძნეთი, იტალია, ნიდერლანდები, გერმანია, რუმინეთი) და მათთან დაკავშირებული უმსხვილესი სასაქონლო ჯგუფების ანალიზის შედეგად განხორციელდა.
ეროვნული ანგარიშების მიმართულებით მთავარ მიღწევად, 2019 წლის ბოლოს ეროვნულ ანგარიშთა სისტემის ახალი მეთოდოლოგიის (SNA 2008) დანერგვა წარმოადგენს, რაც „ეროვნულ ანგარიშთა სისტემის (ეას) ახალ სტანდარტებზე (SNA 2008) გადასვლას, მთლიანი შიდა პროდუქტისა (მშპ) და მთელი რიგი მაკროეკონომიკური მაჩვენებლების გაანგარიშებას გულისხმობს.
კიდევ ერთ პრიორიტეტულ საკითხს სამუშაო ძალის სტატისტიკაში შრომის საერთაშორისო ორგანიზაციის (ILO) ახალი სტანდარტების დანერგვა წარმოადგენდა. საქსტატმა 2020 დეკემბერში ახალი სტანდარტებით გაანგარიშებული დასაქმებისა და უმუშევრობისა მონაცემები გამოაქვეყნა.
მნიშვნელოვანი მეთოდოლოგიური ცვლილებები განხორციელდა ასევე ბიზნეს სტატისტიკის განვითარების თვალსაზრისით, კერძოდ, ბიზნეს რეგისტრის გაუმჯობესება, მოკლევადიანი სტატისტიკის ახალი ინდიკატორების წარმოება, ტურიზმის სტატისტიკა განვითარება და სხვა.
შეგახსენებთ, რომ ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული Twinning-ის პროექტი, „საქართველოს ეროვნული სტატისტიკური სისტემის შესაძლებლობების განვითარება“, საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულ სამსახურსა და დანიის სტატისტიკას შორის 2 წელი და 8 თვე მიმდინარეობდა.

The EU funded Twinning project has been closed between the GEOSTAT and Statistics Denmark
The official closing ceremony of the EU funded Twinning project “Strengthening the capacity of the Georgian Statistical System,” carried between the National Statistics Office of Georgia and Statistics Denmark was held today, on November 24, 2021. At the opening ceremony, Mr. Gogita Todradze, Executive Director of Geostat, addressed the attendants by the opening speech and spoke about the activities and results of the project.
At the closing ceremony, Mr. Catalin Gherman, the Deputy Head of Cooperation of the EU Delegation  to Georgia, Mr. Esben Emborg, Honorary Consul of Denmark in Georgia, Mr. Carsten Ulrik Zangenberg, Director of Communication and Sales of Statistics Denmark, Mr. Davit Bujiashvili representative of the Ministry of Foreign Affairs of Georgia and other high-level guests also talked about the importance of  the strengthening statistical system.
The Twinning project funded by the EU aimed to facilitate to the main goals of the Association Agreement signed between the European Union and Georgia, along with timely, reliable, and internationally comparable data production by Geostat and its approximation to the European standards. The Twinning project was launched in April 2019 and included four main components:  External Trade, National Accounts, Business Statistics, and Social Statistics. 75 expert missions and 6 study visits in Statistics Denmark and the Czech Statistical Office have been carried out successfully within the project.
At the project closing ceremony, the Executive Director of Geostat emetized the significant achievements of the Twinning project. Among which the introduction and development of new international methodologies and standards in the field of National Accounts and Social Statistics are noteworthy.
Within the project, Geostat carried out Mirror Comparison in International Merchandise Trade Statistics (IMTS), which is one of the most commonly used instruments in trade for comparison of data quality in external trade statistics between partner countries. The comparison was followed by the selection of six partner countries (Bulgaria, Greece, Italy, Netherlands, Germany, Romania) and the largest commodity groups relevant to them.
It should be noted that one of the most important achievements in the National Accounts was introduction of a new methodology - the System of National Accounts (SNA 2008) by the end of 2019, that included a transition to the new System of National Accounts (SNA 2008), as well as calculation of Gross Domestic Product (GDP) and a number of macroeconomic indicators, in accordance with the new methodology.
Moreover, the introduction of new standards by the International Labour Organization (ILO) in Labour Force Statistics was another priority of the project.  In December 2020, Geostat published the data on unemployment and employment calculated according to the new standards.
Significant methodological changes also were made in terms of the development of Business Statistics, in particular, improvement of the Business Register, production of new indicators in Short Term Statistics, development of Tourism Statistics, etc.
The EU funded Twinning Project “Strengthening the capacity of the Georgian Statistical System” between the National Statistics Office of Georgia and Statistics Denmark lasted for 2 years and 8 months.