საქსტატში ევროკავშირის პროგრამა Twinning-ის პროექტი დასრულდა
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულ სამსახურსა და დანიის სტატისტიკას შორის ევროკავშირის პროგრამა Twinning-ის  პროექტი - „საქართველოს ეროვნული სტატისტიკური სისტემის შესაძლებლობების განვითარება“ დასრულდა.
25 ნოემბერს პროექტის მმართველი საბჭოს ბოლო შეხვედრა გაიმართა და პროექტის საბოლოო შედეგები შეჯამდა.
პროექტის მმართველი საბჭოს ბოლო შეხვედრაზე საქსტატის აღმასრულებელმა დირექტორმა Twinning-ის პროექტის ფარგლებში განხორციელებულ მნიშვნელოვან მიღწევებზე ისაუბრა. აღნიშნა, რომ პროექტის საშუალებით საქსტატმა შეძლო საერთაშორისო სტანდარტებისა და ნორმების შესაბამისი ახალი მეთოდოლოგიებისა და სტანდარტების დანერგვა.
მმართველი საბჭოს მიერ, რომლის შემადგენლობაშიც შედიან დანიის სტატისტიკის, საქართველოში  ევროკავშირის წარმომადგენლობისა და საგარეო საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლები, საქსტატში განხორციელებული Twinning-ის  პროექტი   ძალიან წარმატებულად შეფასდა.
ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული Twinning-ის პროექტის მთავარ მიზანს წარმოადგენდა საქართველოსა და ევროკავშირს შორის ასოცირების შესახებ შეთანხმებით გათვალისწინებული გეგმების შესრულების ხელშეწყობა, საქსტატის მიერ დროული, სანდო და საერთაშორისო დონეზე შესადარისი მონაცემების წარმოება და მისი დაახლოება ევროპულ სტანდარტებთან. Twinning-ის პროექტი საქსტატში 2019 წლის აპრილში დაიწყო და ოთხ კომპონენტს მოიცავდა, როგორიცაა, საგარეო ვაჭრობა, ეროვნული ანგარიშები, სოციალური სტატისტიკა და ბიზნეს სტატისტიკა. პროექტის ფარგლებში წარმატებულად განხორციელდა ექსპერტთა 75 მისია და 6 სასწავლო ვიზიტი ჩეხეთისა და დანიის სტატისტიკის სამსახურებში.

Date: 26 November 2021
The EU Twinning project “Strengthening the capacity of the Georgian Statistical System,” between the National Statistics Office of Georgia and Statistics Denmark has been completed.
The last Steering Committee meeting was held on November 25, 2021. During the meeting, the final results have been summarized.
At the last Steering Committee meeting, the Executive Director of Geostat highlighted the significant achievements of the Twinning project. As he stated, Geostat was able to introduce new methodologies and standards in line with international standards and norms through the project.
The Twinning project carried out in Geostat was very successful according to the members of the Steering Committee, which include representatives of Statistics Denmark, the Delegation of the European Union to Georgia, and the Ministry of Foreign Affairs of Georgia.
The main purpose of the Twinning project was to support the goals of the Association Agreement between the European Union and Georgia, along with timely, reliable, and internationally comparable data production by Geostat and its approximation to the European standards. The Twinning project was launched in April 2019 and included four main components: External Trade, National Accounts, Business Statistics, and Social Statistics. 75 expert missions and 6 study visits in Statistics Denmark and the Czech Statistical Office have been carried out successfully within the project.