გოგიტა თოდრაძე ევროსტატის რეგიონული პროექტის (STEP) მმართველი საბჭოს სხდომაზე სიტყვით გამოვიდა
2021 წლის 8 დეკემბერს გაიმართა ევროსტატის მიერ, აღმოსავლეთ პარტნიორობის (EaP) ქვეყნების პირველი რეგიონული პროექტის - “STEP” მმართველი კომიტეტის (Steering Commitee) მესამე შეხვედრა. მმართველი კომიტეტის  მუშაობაში მონაწილეობა მიიღეს ბენეფიციარი ქვეყნების სტატისტიკის სამსახურების ხელმძღვანელებმა, ევროსტატის, ევროკომისიის დირექტორატის (DG NEAR) ასევე, პროექტის კონსორციუმის წევრებმა და ეროვნულმა პასუხისმგებელმა პირებმა (PNC).
შეხვედრა მისასალმებელი სიტყვით გახსნა და სხდომას თავმჯდომარეობდა ევროსტატი.
STEP-ის ექსპერტთა ჯგუფის ლიდერებმა პრეზენტაციების ფორმატში შეაჯამეს პროექტის ფარგლებში  გაწეული სამუშაოები და ყურადღება გაამახვილეს იმ გამოწვევებზე, რომლებმაც შეაფერხეს გარკვეული აქტივობები.
შექმნილი მდგომარეობის გათვალისწინებით, ევროსტატმა ოფიციალურად დაადასტურა გადაწყვეტილება STEP-ის 2022 წლის ივლისის ბოლომდე გაგრძელების თაობაზე. ბენეფიციარი ქვეყნები მიესალმნენ აღნიშნულ გადაწყევტილებას და მხარდაჭერა აღუთქვეს ექსპერტთა ჯგუფს საერთო ამოცანების განხორციელების საქმეში.
მმართველი კომიტეტის სხდომის მონაწილეებს სიტყვით მიმართა საქსტატის აღმასრულებელმა დირექტორმა გოგიტა თოდრაძემ. მან ხაზი გაუსვა სტატისტიკის სფეროში, აღმოსავლეთ პარტნიორობის ინიციატივის, როგორც პოლიტიკური ინსტრუმენტის მნიშვნელობას ქვეყნის ევროპული და ევროატლანტიკური ინტერგაციის გზაზე. გოგიტა თოდრაძემ კმაყოფილებით აღნიშნა ევროკომისიის დირექტორატისა და ევროსტატის მხრიდან პარტნიორ ქვეყნებში, ოფიციალური სტატისტიკის სისტემის განვითარების ხელშეწყობა და დადებითად შეაფასა STEP-ში ორი წლის თავზე მიღებული შედეგები.
მან მადლიერება გამოხატა პროექტში ჩართული ექსპერტების, მათი ლიდერის, კონსორციუმის წევრებისა და ევროსტატის მიმართ, რომლებმაც რეგიონში სტატისტიკის სამსახურების საჭიროებებზე დაყრდნობითა და არსებული გამოწვევების გათვალისწინებით, საკმაოდ მოკლე დროში შეძლეს ადაპტაცია და განსაზღვრეს საჭირო პრიორიტეტები.
აღმასრულებელმა დირექტორმა იმედი გამოთქვა, რომ არსებული გამოწვევების მიუხედავად, საქსტატი გააგრძელებს მუშაობას, როგორც დამოუკიდებელი, ძლიერი სამსახური. რაც თავის მხრივ გამოხატავს საქართველოს მთავრობის მზადყოფნას, განავითაროს ოფიციალური სტატისტიკის სისტემა გაეროს ოფიციალური სტატისტიკის ფუნდამენტური პრინციპებისა და ევროპის სტატისტიკის ნორმების კოდექსის შესაბამისად.  სიტყვით გამოსვლისას, საერთო გლობალური ამოცანების გადაჭრის კონტექსტში, ხაზი გაესვა ასევე, მდგრადი განვითარების მიზნების (SDGs) 2030 წლის დღის წესრიგის იმპლემენტაციის პროცესში სტატისტიკის ეროვნული სამსახურების ჩართულობის მნიშვნელობას.

Gogita Todradze delivered a speech at the meeting of the Steering Committee of EUROSTAT Regional Project (STEP)
Date: 9 December 2021
On December 8, 2021 was held the third meeting of the Steering Committee, of the first regional project of the Eastern Partnership (EaP) countries, initiated by Eurostat.
The Steering Committee was attended by the heads of the National Statistical Offices of the beneficiary countries, Eurostat, the Directorate General of the European Commission (DG NEAR), as well as members of the project consortium and national focal points (PNCs).
The meeting was opened with a welcome speech and the meeting was chaired by Eurostat.
The leaders of the STEP Expert Group summarized the work done within the project in a presentation format and focused on the challenges that hindered certain activities.
Taking into consideration the current state of play, Eurostat has officially confirmed its decision to extend STEP until the end of July 2022. The beneficiary countries welcomed the decision and pledged their support to the group of experts in carrying out their common tasks.
Gogita Todradze, Executive Director of GEOSTAT, addressed the participants of the Steering Committee meeting. In the field of statistics, he emphasized the importance of the Eastern Partnership initiative as a political tool on the path to European and Euro-Atlantic integration of the country. Gogita Todradze noted with satisfaction the support of the European Commission Directorate and Eurostat in the partner countries for the development of the official statistics system and positively assessed the results obtained in STEP over the past two years.
He thanked the experts involved in the project, their leader, the members of the consortium and Eurostat, who, based on the needs of the statistical services in the region and taking into account the existing challenges, were able to adapt in a short time and set the necessary priorities.
The Executive Director expressed hope that despite the challenges, GEOSTAT will continue to operate as an independent, strong office. Which one for its part expresses the readiness of the Government of Georgia to develop a system of official statistics in accordance with the United Nations Fundamental Principles of Official Statistics and the European Statistics Code of Practice. In his speech, in the context of resolving common global issues, it was also emphasized  the importance of involving national statistical offices in the implementation of the 2030 Agenda for Sustainable Development Goals (SDGs).