უწყებათაშორისმა საბჭომ საქსტატის 2022-2023 წლების სამოქმედო გეგმა მოიწონა
29 დეკემბერს საქსტატში უწყებათაშორისი საბჭოს სხდომა გაიმართა, რომელზეც საქსტატის აღმასრულებელმა დირექტორმა - გოგიტა თოდრაძემ, განსახილველად წარადგინა საქართველოს ოფიციალური სტატისტიკის სისტემის ეროვნული სტრატეგიის განხორციელების 2022-2023 წლების სამოქმედო გეგმა.
უწყებათაშორისი საბჭო საქართველოს მთავრობის დადგენილებით 2019 წლიდან ფუნქციონირებს და ევალება ოფიციალური სტატისტიკის სისტემის 2020-2023 წლების განვითარების სტრატეგიის, ასევე შესაბამისი სამოქმედო გეგმის შემუშავება და საქართველოს მთავრობისთვის დასამტკიცებლად წარდგენა.
საბჭო, რომელსაც საქსტატის აღმასრულებელი დირექტორი ხელმძღვანელობს, თერთმეტი წევრისგან შედგება და აერთიანებს საქართველოს ეროვნული ბანკის ვიცე-პრეზედენტს, საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციას და რვა სამინისტროს წარმომადგენელს, მინისტრის მოადგილეების დონეზე.
საქსტატის 2022-2023 წლების სამოქმედო გეგმა, ითვალისწინებს ეროვნულ და საერთაშორისო საჭიროებებს, პასუხობს პოლიტიკის შემუშავებისთვის საჭირო მონაცემებზე მოთხოვნას, განსაზღვრავს სტატისტიკის განვითარების პრიორიტეტულ მიმართულებებს; უზრუნველყოფს სტატისტიკური ღონისძიებების ჩატარების გონივრულობას და ფინანსური რესურსების განაწილებას; ის წარმოადგენს ჩარჩოს საერთაშორისო თანამშრომლობისათვის და შეესაბამება თანამედროვე საერთაშორისო სტანდარტებს.
სამოქმედო გეგმის პროექტი მომზადებულია პოლიტიკის დაგეგმვის, მონიტორინგის და შეფასების სახელმძღვანელოს მოთხოვნების შესაბამისად. ის შედგება 3 მიზნის, 12 ამოცანისა და 76 აქტივობისგან. გოგიტა თოდრაძემ საბჭოს წევრებს დეტალურად წარუდგინა ინფორმაცია თითოეული მიზნითა და ამოცანებით განსაზღვრული აქტივობების შესახებ, პასუხისმგებელი უწყებების, საჭირო ბიუჯეტისა  და შესრულების ვადების მითითებით.
უწყებათაშორისი საბჭოს წევრებმა მოიწონეს საქსტატის 2022-2023 წლების სამოქმედო გეგმის პროექტი, რომელიც უახლოეს დღეებში დასამტკიცებლად წარედგინება საქართველოს მთავრობას.
2022-2023 წლების სამოქმედო გეგმა, დამტკიცების შემდეგ განთავსდება საქსტატის ვებ-გვერდზე და ხელმისაწვდომი იქნება ნებისმიერი დაინტერესებული მომხმარებლისთვის.

The Inter-Agency Council approved the Geostat Action Plan for 2022-2023
On December 29, a meeting of the Inter- Agency Council was held at Geostat, there Mr. Gogita Todradze, the Executive Director of Geostat, presented the draft Action Plan 2022-2023 for the Implementation of the National Strategy for the Official Statistics System of Georgia.
The Interagency Council has been functioning since 2019 by the Degree of the Government of Georgia and is responsible for developing the “National Strategy for the Development of statistics in Georgia (2020-2023)”, as well as developing the relevant action plan and submitting to the Government of Georgia for approval.
The Board, chaired by the Executive Director of Geostat, consists of eleven members and includes the Vice-President of the National Bank of Georgia, the Government of Georgia and representatives of eight ministries, at Deputy Ministers level.
Geostat Action Plan 2022-2023, includes the country’s national and international needs, addresses the data requirements of a national policy-making system, identifies the areas of priority for effective statistical development, rationalizes the conduct of statistical activities and allocation of financial resources, serves as a framework for international cooperation, includes all parts of the data production process and adheres to the latest international standards. The action plan is prepared in accordance with the requirements of the Policy Planning, Monitoring and Evaluation guidelines. It consists of 3 goals, 12 tasks and 76 activities. Mr. Gogita Todradze provided detailed information to the members of Council about the activities, defining for each goal and tasks, and indicating the responsible entities, date of implementation and budget.
The members of the Inter-Agency Council approved the draft Action Plan for 2022-2023 of Geostat, which will be submitted to the Government of Georgia for approval in the coming days.
The 2022-2023 Action Plan, will be published after approval on Geostat website and will be available to any interested users.