სამომხმარებლო ფასების ჰარმონიზებული ინდექსი
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური ახალი ინდიკატორის - სამომხმარებლო ფასების ჰარმონიზებული ინდექსის (Harmonized Index of Consumer Prices – HICP) გამოქვეყნებას იწყებს. აღნიშნული მიმართულებით საქსტატმა მუშაობა 2020 წლის ოქტომბრიდან დაიწყო, ევროკავშირის პროგრამა Twinning-ის პროექტის ფარგლებში, ხოლო მისი გამოქვეყნება, სტატისტიკურ სამუშაოთა 2022 წლის პროგრამის მიხედვით, დაგეგმილია ყოველთვიურად.
HICP გამოიყენება, ძირითადად, ევროკავშირის წევრი ქვეყნების მიერ და წარმოადგენს ფასების სტაბილურობის უმნიშვნელოვანეს მაჩვენებელს. ის ეფუძნება ერთიან, ჰარმონიზებულ მეთოდოლოგიას და ამდენად, საქართველოს მიერ ამ ინდიკატორის წარმატებით დანერგვას დიდი მნიშვნელობა ენიჭება ევროკავშირის სტანდარტებთან დაახლოების თვალსაზრისით.
სამომხმარებლო ფასების ჰარმონიზებული ინდექსის გაანგარიშება ეფუძნება ევროკავშირის მიერ შემუშავებულ მეთოდოლოგიურ სახელმძღვანელოს და რეგულაციებს, რომელთა ზედმიწევნით დაცვა სავალდებულოა ამ ინდიკატორის მწარმოებელი ყველა ქვეყნისთვის.
სამომხმარებლო ფასების ინდექსისგან (CPI) მას რამდენიმე მეთოდოლოგიური თავისებურება განასხვავებს, ძირითადად, სამომხმარებლო კალათის წონების და გამოყენებული კლასიფიკატორის ნაწილში. კერძოდ, HICP-ის შემთხვევაში სამომხმარებლო კალათის წონების გაანგარიშებისას გამოიყენება როგორც რეზიდენტების, ისე არარეზიდენტების მიერ ქვეყნის ტერიტორიაზე გაწეული ხარჯები, მაშინ როდესაც CPI-თვის გამოიყენება მხოლოდ რეზიდენტების მიერ გაწეული დანახარჯები, როგორც ქვეყანაში, ისე მის ფარგლებს გარეთ. რაც შეეხება კლასიფიკატორს, HICP-თვის გამოიყენება „დანიშნულების მიხედვით ინდივიდუალური მოხმარების კლასიფიკაციის“ ევროპული ვერსია - ECOICOP, რომელიც მცირედით განსხვავდება ამჟამად საერთაშორისო დონეზე მოქმედი COICOP-გან.
ამასთან აღსანიშნავია, რომ სამომხმარებლო კალათის შემადგენლობა და გამოყენებული მიკრომონაცემები იდენტურია ორივე ინდექსისთვის.
აუცილებელია აღინიშნოს ისიც, რომ HICP არ შეცვლის აქამდე არსებულ სამომხმარებლო ფასების ინდექსს, რომელიც კვლავ გამოიყენება ინფლაციის მაჩვენებლის გაანგარიშებისთვის. ჰარმონიზებული ინდექსი წარმოადგენს დამატებით საანალიზო მაჩვენებელს და გამოყენებული იქნება საერთაშორისო შესადარისობის უზრუნველყოფისთვის.
HICP-თან დაკავშირებული დამატებითი ინფორმაციისათვის, გთხოვთ დაუკავშირდეთ საქსტატის ფასების სტატისტიკის დეპარტამენტს ტელეფონზე: 236-72-10 (შიდა ნომრები: 400 ან 701), ან ელექტრონული ფოსტის მისამართზე gtetrauli@geostat.ge.

Date: 10 February 2022
The National Statistics Office of Georgia (GEOSTAT) initiates to publish new indicator – the Harmonized Index of Consumer Prices (HICP). GEOSTAT started working in this direction in October 2020, within the framework of the EU Twinning project, and according to the Statistical Work Program 2022 publication of the index is planned on a monthly basis.
The HICP indicator is mainly used by the EU member states and is the most important indicator for price stability. It is based on a unified, harmonized methodology. Thus, the successful introduction of this indicator in Georgia is of high importance in terms of convergence with the EU standards.
The calculation of Harmonized Index of Consumer Prices (HICP) is based on the methodological guidelines and legislation developed by the European Union, the strict observance of which is mandatory for all countries producing this indicator.
HICP is distinguished from the Consumer Price Index (CPI) by several methodological features, mainly in terms of consumer basket weights and the classification used. In particular, in case of HICP, the expenditures of both residents and non-residents incurred within the country are used to calculate the consumer basket weight, whereas for the CPI only the expenditures incurred by the residents are used, incurred both within the country and abroad. As for the classification, the European version of the “Classification of Individual Consumption According to Purpose” (ECOICOP) is used for the HICP, which is slightly different from the COICOP, currently in force at the international level.
It should be noted, however, that the composition of the consumer basket and the microdata used are identical for both indices.
It should be also pointed out that HICP will not replace the existing Consumer Price Index, which is still used to calculate the inflation rate. Harmonized Index is an additional analytical indicator and will be used to ensure international comparability.
For more information on HICP, please contact Price Statistics Department of GEOSTATt: Tel: +995 32 236-72-10 (ext. 400 or 701), or by e-mail: gtetrauli@geostat.ge.