საერთაშორისო სავალუტო ფონდის მისია საქსტატში
24 იანვრიდან 11 თებერვლის ჩათვლით საქსტატი საერთაშორისო სავალუტო ფონდის მისიას მასპინძლობდა. მის მიზანს წარმოადგენდა ე.წ. სკანერული მონაცემების დანერგვა სამომხმარებლო ფასების ინდექსის გაანგარიშებაში. სკანერული მონაცემები წარმოადგენს ე.წ. „დიდი მონაცემების“ (Big Data) ნაწილს და ერთ-ერთ ყველაზე აქტუალურ მიმართულებას ფასების სტატისტიკაში. აღნიშნული მიმართულების განვითარება საქსტატმა 2019 წლიდან დაიწყო, ხოლო განსაკუთრებული აქტუალობა სკანერულმა მონაცემებმა პანდემიის პერიოდში შეიძინა.
აღნიშნული მისია რიგით მეორეა ტექნიკური დახმარების პროექტის ფარგლებში. პანდემიასთან დაკავშირებული შეზღუდვების გათვალისწინებით, ის კვლავ ონლაინ-ფორმატში ჩატარდა. მისიის განმავლობაში სავალუტო ფონდის ექსპერტის დახმარებით მიმდინარეობდა მონაცემთა ანალიზი და დამუშავება, პროგრამული უზრუნველყოფის განვითარება და შესაბამისი ცოდნის და გამოცდილების გაზიარება საქსტატის ფასების სტატისტიკის თანამშრომლებისთვის. შეხვედრების ერთ-ერთი მთავარი შედეგი გახდა ფასების საცდელი ინდექსების გაანგარიშება სკანერული მონაცემებისთვის.
ამჟამად არსებული გეგმის თანახმად, 2022 წლის განმავლობაში გაგრძელდება სკანერული მონაცემების ანალიზი და მათი შესაძლო ზეგავლენის შეფასება ინფლაციის მაჩვენებელზე. რაც შეეხება „დიდი მონაცემების“ ინფლაციის გაანგარიშებაში ინტეგრირებას, ის 2023 წლისთვის არის დაგეგმილი.
ცნობისათვის, სკანერული მონაცემები წარმოადგენს საცალო ვაჭრობის ობიექტებიდან მიღებულ ინფორმაციას დროის კონკრეტულ პერიოდში რეალიზებული პროდუქციის შესახებ, ე.წ. შტრიხ-კოდების მიხედვით. ფასების შეგროვების ტრადიციულ მეთოდებთან შედარებით, ამ სახის მონაცემები გაცილებით უფრო ზუსტი, დროული და ფართო მოცვის მქონეა, მისი გამოყენება კი მნიშვნელოვნად აამაღლებს ინფლაციის მაჩვენებლის სიზუსტეს.

Date: 14 February 2022
From January 24 to February 11, Geostat hosted the International Monetary Fund mission. The goal of the mission was the introduction of the scanner data in the calculation of the Consumer Price Index. Scanner data is a part of the so-called "Big Data" and one of the most topical area in price statistics. Geostat started the development of this direction in 2019, and the scanner data acquired a special significance during the pandemic period.
This mission is the second in a series of technical assistance project. Considering the pandemic restrictions, it was still held online. During the mission, data analysis and processing, software development, and sharing of relevant knowledge and experience with Geostat Price Statistics staff were performed with the assistance of an IMF expert. One of the main outcomes of the meetings was the calculation of experimental price indices for the scanner data.
According to the current plan, analysis of scanner data and assessment of their potential impact on inflation will continue in 2022. As for the integration of "Big Data" in the calculation of inflation, it is planned for 2023.
For reference, scanner data is information received from retailers about products sold in a specific period of time, according to their barcodes. Compared to traditional methods of price collection, this type of data is much more accurate, timely and has wider coverage, and its use will significantly increase the accuracy of the inflation rate.