საქსტატმა გენდერული სახელფასო სხვაობის მაჩვენებლის გამოქვეყნება დაიწყო
საქსტატმა შესწორებული გენდერული სახელფასო სხვაობის გამოქვეყნება დაიწყო. აღნიშნული მაჩვენებლის გაანგარიშება განხორციელდა გაეროს ქალთა ორგანიზაციის (UN Women) ტექნიკური მხარდაჭერით. აღსანიშნავია, რომ რეგიონში აღნიშნული მაჩვენებელის შესახებ ოფიციალური სტატისტიკა ჯერჯერობით არ იწარმოება და საქართველომ ამ მიმართულებით პირველმა გადადგა ნაბიჯი.
გენდერული სახელფასო სხვაობა წარმოადგენს კაცისა და ქალის საშუალო ხელფასებს შორის სხვაობის თანაფარდობას კაცის საშუალო ხელფასთან. შრომის საერთაშორისო ორგანიზაციის (ILO) ფუნდამენტური კონვენცია „მამაკაცთა და ქალთა თანაბარი ღირებულების შრომის თანაბარი ანაზღაურების შესახებ“ ქვეყნებს ავალდებულებს უზრუნველყონ თანაბარი ღირებულების შრომის თანაბარი ანაზღაურება დისკრიმინაციის გარეშე. შესწორებული გენდერული სახელფასო სხვაობა ითვალისწინებს ინდივიდების დემოგრაფიულ (ასაკი, განათლება, ოჯახური მდგომარეობა, საცხოვრებელი ადგილმდებარეობა - რეგიონი/დასახლების ტიპი და ა.შ.) და სამუშაო მახასიათებლებს (ეკონომიკური საქმიანობის სფერო, დაკავებული პოზიცია და. ა.შ.). აღნიშნული სხვაობა შრომის ანაზღაურებასთან დაკავშირებული გენდერული უთანასწორობის მაჩვენებელია.
შესწორებული გენდერული სახელფასო სხვაობის გაანგარიშება წარმოადგენს პროგრესს გენდერული სტატისტიკის განვითარების თვალსაზრისით და შრომის ბაზარზე არსებული გენდერული ბარიერების იდენტიფიცირებისკენ გადადგმული ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ნაბიჯია, რომელიც ხელს შეუწყობს ქალთა ეკონომიკური გაძლიერებისა და გენდერული უთანასწორობის შემცირებისკენ მიმართული ღონისძიებების გატარებას.
შესწორებული გენდერული სახელფასო სხვაობის მაჩვენებლის გაანგარიშება ასევე გათვალისწინებულია საქართველოს ოფიციალური სტატისტიკის ეროვნული სისტემის განვითარების 2020-2023 წლების სტრატეგიით.

Date: 24 February 2022
GEOSTAT has started publishing an adjusted gender pay gap. This data was calculated with the technical support of the UN Women. It should be noted that official statistics on this indicator are not produced in the region yet and Georgia is the first to take a step in this direction.
The gender pay gap is the ratio of the difference between the average salary for men and women to the average salary for men. The International Labor Organization (ILO) Fundamental Convention on Equal Remuneration for men and women workers for work of equal value obliges countries to ensure equal pay for equal work without discrimination. The adjusted gender pay gap takes into account the demographics (age, education, marital status, place of residence – region/type of settlement, etc.) and job characteristics (field of economic activity, occupation, etc.). This difference is an indicator of gender inequality related to salaries.
The calculation of the gender pay gap is represented progress in the development of gender statistics and one of the most important steps towards identifying gender barriers in the labor market which will contribute to the economic empowerment of women and the reduction of gender inequality.
Calculation of the adjusted gender pay gap data is also envisaged by the Strategy for the Development of the National System of Official Statistics of Georgia for 2020-2023 years.