მემორანდუმი მეცნიერებათა აკადემიასთან
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულ სამსახურსა და საქართველოს მეცნიერებათა  ეროვნულ აკადემიას შორის მემორანდუმი გაფორმდა.
ორმხრივ დოკუმენტს ხელი საქსტატის აღმასრულებელმა დირექტორმა გოგიტა თოდრაძემ და საქართველოს მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის პრეზიდენტმა გიორგი კვესიტაძემ მოაწერა.
სამი წლის ვადით  გაფორმებული მემორანდუმი, მხარეთა შორის ხარისხიან და ობიექტურ სტატისტიკური ინფორმაციის წარმოებასა და გაცვლას შეუწყობს ხელს.
ღონისძიება საქართველოს მეცნიერებათა  ეროვნული აკადემიის პრეზიდენტმა გიორგი კვესიტაძემ გახსნა. დისკუსიის ფარგლებში სიტყვით გამოვიდნენ საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის რექტორი დავით გურგენიძე, საქართველოს მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის აკადემიკოსი ლადო პაპავა და თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის პროფესორი თემურ ბერიძე.
როგორც სტატისტიკის ეროვნულ სამსახურის აღმასრულებელმა დირექტორმა  გოგიტა თოდრაძემ აღნიშნა, ურთიერთანამშრომლობის ფარგლებში საქსტატი კანონმდებლობით დადგენილი წესით, სტატისტიკურ სამუშაოთა პროგრამის ფარგლებში,  აკადემიას მისი მიზნებისა და ამოცანების შესრულებისთვის საჭირო სტატისტიკურ ინფორმაციას მიაწვდის და უზრუნველყოფს მისი ინტერესების სფეროში შემავალი სტატისტიკური პროდუქტებით.
თავის მხრივ აკადემია  უზრუნველყოფს საქსტატის თანამშრომელთა მონაწილეობას სამეცნიერო-კვლევითი პროექტების განხორციელებაში და ხელს შეუწყობს  საქმიანობის ძირითადი მიმართულებების შესახებ სამუშაო შეხვედრების ორგანიზებას.
სამომავლო ურთიერთობების დაგეგმვის და აზრთა გაზიარების მიზნით აკადემია და საქსტატი პერიოდულად უზრუნველყოფენ ერთობლივი ღონისძიებების ჩატარებას.

A Memorandum of Understanding was signed between the National Statistics Office of Georgia and the Georgian National Academy of Sciences.
The agreement was signed by the Executive Directors of Geostat Mr. Gogita Todradze and the president of the Georgian National Academy of Sciences Mr. Giorgi Kvesitadze.
The memorandum, signed for a period of three years, will facilitate production and exchange of objective statistical information between the parties.
The event was opened by the President of the Georgian National Academy of Sciences Mr. Giorgi Kvesitadze. Within the discussion the Rector of the Technical University of Georgia Mr. David Gurgenidze, the academic of the Georgian National Academy of Sciences, Mr. Lado Papava and the professor of Tbilisi State University Mr. Temur Beridze gave the speeches.
Geostat in accordance with the rules established by the legislation, within the framework of the statistical work program, will provide the Academy with statistical information necessary for developing its goals, as well as with statistical products in the field of its interests- stated Mr Gogita Todradze, Executive Director of National Statistics Office of Georgia.
On the other hand, Georgian National Academy of Sciences ensures participation of the Geostat’ s employees implementation of the scientific-research projects and will facilitate to organize joint meeting and workshops on the main directions.
Within the framework of cooperation, the National Statistics Office of Georgia and Georgian National Academy of Sciences to exchange the ideas, periodically, the joint events are planned.