საქსტატმა რეგიონებში გასვლითი საინფორმაციო შეხვედრები დაიწყო
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულმა სამსახურმა ინფორმაციის მომხმარებლებთან გასვლითი საინფორმაციო შეხვედრები დაიწყო. პირველი შეხვედრა გურიის რეგიონში ჩატარდა, რომლის აუდიტორიას ოზურგეთის, ლანჩხუთისა და ჩოხატაურის მუნიციპალიტეტების სტატისტიკური ინფორმაციის მომხმარებლები - თვითმმართველობების თანამშრომლები, ბიზნეს სექტორის, არასამთავრობო ორგანიზაციების, აკადემიური წრისა და მედიის წარმომადგენლები წარმოადგენდნენ.
შეხვედრის მიზანს წარმოადგენდა მომხმარებლებისთვის საქსტატის მუშაობის სპეციფიკის, გამოყენებული მეთოდოლოგიებისა და გურიის რეგიონის შესახებ, საქსტატის მიერ წარმოებული მონაცემების გაცნობა.
შეხვედრის ფარგლებში მონაწილეები გაეცნენ საქართველოს სტატისტიკის სისტემის განვითარების ძირითად მიმართულებებს, საქსტატის მიერ შემუშავებულ პროდუქტებს, განვითარებულ სერვისებს და სამომავლო გეგმებს. ასევე, განიხილეს სტატისტიკური მაჩვენებლების გაანგარიშების მეთოდოლოგიური თავისებურებები და მათ გამოყენებასთან დაკავშირებული საკითხები; იმსჯელეს სხვადასხვა სტატისტიკურ ინდიკატორებზე და მონაცემთა საჭიროებებზე, დაგეგმვისა და გადაწყვეტილების მიღების პროცესში.
შეხვედრის შემდეგ საქსტატის აღმასრულებელმა დირექტორმა გოგიტა თოდრაძემ აღნიშნა, რომ მსგავსი ტიპის საინფორმაციო შეხვედრები მნიშვნელოვანია და ხელს შეუწყობს ცნობიერების ამაღლებას მათთვის საინტერესო საკითხებთან დაკავშირებით.
საქსტატი გეგმავს წლის განმავლობაში შეხვედრები გამართოს ყველა რეგიონის რესპოდენტებთან, ბიზნეს სექტორის, არასამთავრობო ორგანიზაციების, აკადემიური წრეებისა და მედიის წარმომადგენლებთან.

National Statistics Office of Georgia has started the informational meetings in the regions
The National Statistics Office of Georgia has started the informational meetings with users. The first meeting was held in Guria region, the audience was the users of statistical information of Ozurgeti, Lanchkhuti and Chokhatauri municipalities - self-government employees, representatives of the business sector, non-governmental organizations, academia and the media.
The main objective of the meeting was to introduce the necessary information, methodologies as well as the data production process by Geostat to the statistical data users in Guria region.
Within the framework of the meeting, participants got information about the main directions of the development of Georgian  statistical system, products,  services and future plans developed by Geostat as well as the methodologies for calculating statistical indicators and issues related to their use; Various statistical indicators and data needs were discussed in the planning and decision making process.
Mr. Gogita Todradze, the Executive Director of National Statistics office of Georgia has stated, such kind of informational meetings are very important for the statistical data users and facilitate to raise awareness regarding issues of interest to them.
The National Statistics Office of Georgia plans to hold meetings with the representatives of all regions, business sector, non-governmental organizations, academia, as well as the media.