25 ივლისი საქართველოს სტატისტიკის დღეა
25 ივლისი საქართველოს სტატისტიკის დღეა. 1919 წლის 25 ივლისს, დამფუძნებელი კრების მიერ მიღებული კანონის საფუძველზე, შეიქმნა ქვეყნის პირველი სტატისტიკის სამსახური. შესაბამისად აღნიშნული თარიღი საქართველოში ოფიციალური სტატისტიკის წარმოების დაწყებას უკავშირდება.
თავდაპირველად აღნიშნული უწყება მხოლოდ სახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის სტატისტიკურ სამუშაოებს ახორციელებდა. მაგრამ წლების განმავლობაში, იზრდებოდა მოთხოვნა და ინტერესი სტატისტიკური მონაცემების მიმართ, შესაბამისად ფართოვდებოდა სტატისტიკის სამსახურის სამოქმედო არეალი და იზრდებოდა სამუშაოების მოცულობაც.
საქართველოს გასაბჭოებიდან XX საუკუნის 90-იან წლებამდე საქართველოში განხორციელებული სტატისტიკური საქმიანობა საბჭოთა კავშირის სახელმწიფო სტატისტიკის ნაწილი გახდა და ეყრდნობოდა საბჭოთა სტანდარტებსა და მეთოდოლოგიებს.
საბჭოთა ხელისუფლების პერიოდში საქართველოს ცენტრალური სტატისტიკური სამსახურის სახელწოდება და დაქვემდებარება რამდენჯერმე შეიცვალა, და საბოლოოდ, 1980-იანი წლებიდან, მას სტატისტიკის სახელმწიფო კომიტეტი ეწოდებოდა.
საბჭოთა კავშირის დაშლის შემდეგ საჭირო გახდა დაკვირვების მთელი ინსტრუმენტარის ძირეული შეცვლა, ინფორმაციის მოპოვების ალტერნატიული წყაროების ფორმირება. განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი იყო საბაზრო ეკონომიკის მახასიათებელი მაჩვენებლების შემუშავება და დანერგვა. პრიორიტეტად იქცა ქვეყნის ეროვნულ მეურნეობაში მიმდინარე ინსტიტუციური რეფორმების და თანმდევი ცვლილებების დახასიათება.
1990-2009 წლებში ეროვნული სტატისტიკური სამსახურის დაქვემდებარება და სახელწოდება რამდენჯერმე შეიცვალა – იგი ჯერ საქართველოს უზენაესი საბჭოს დაქვემდებარებაში იყო (1990-1995 წწ.), შემდეგ – მთავრობის (1996-2004 წწ.), ხოლო 2005-2009 წლებში ეკონომიკური განვითარების სამინისტროს საქვეუწყებო დაწესებულებას წარმოადგენდა.
ოფიციალური სტატისტიკის შესახებ კანონის თავდაპირველი ვერსია 1994 წელს იქნა მიღებული.
დღეს საქართველოში სტატისტიკურ საქმიანობას ახორციელებს დამოუკიდებელი უწყება – სტატისტიკის ეროვნული სამსახური (საქსტატი), რომელიც თავის საქმიანობას ახორციელებს საერთაშორისო სტანდარტების, მეთოდოლოგიების და საერთაშორისოდ აღიარებული საუკეთესო პრაქტიკის შესაბამისად

The 25th of July is Georgian Statistics Day
The 25th of July is Georgian Statistics Day. On July 25, 1919, under the Law adopted by the Constituent Assembly, the country’s first statistics office - the Central Statistical Committee was established. Therefore, the above-mentioned date is dedicated to the production of the official statistics in Georgia.
Initially, the office was only carrying out statistical work of state significance. However, over the years, the demand and interest in statistical data had increased, accordingly, the area of operation of the statistics office expanded and the volume of work also increased.
After the Sovietizing of Georgia until the 90s of the 20th century, the statistical activities carried out in Georgia were part of the state statistical body of the Soviet Union and were based on Soviet standards and methodologies.
During the Soviet government, the name and subordination of the Central Statistics Office of Georgia changed several times, and finally, in the 1980s, it was named the State Statistics Committee.
After the collapse of the Soviet Union, the need to make fundamental changes to all the tools and methods arose with the need to identify different alternative sources for obtaining the data. It became important to develop and introduce the indicators characteristic of a market economy. The characterization of institutional changes and ongoing reforms in the national economy became a subject of special interest.
During 1990-2009, the subordination and name of the National Statistics Office changed several times – first, it was under the control of the Supreme Council of Georgia (1990-1995), then under the government (1996 – 2004), and in 2005-2009 it was a department of the Ministry of Economic Development of Georgia.
The initial version of the Low of Georgia on Statistics was adopted in 1994.
At present the statistical activities are carried out by an independent body of the National Statistics Office of Georgia (Geostat). It carries out its functions by taking into account the international methodology and standards.