გოგიტა თოდრაძემ გაეროს ESCAP-ის სტატისტიკის კომიტეტის მერვე სესია გახსნა
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის აღმასრულებელი დირექტორი გოგიტა თოდრაძე გაეროს აზიისა და წყნარი ოკეანის ეკონომიკური და სოციალური კომისიის (UN ESCAP) სტატისტიკის კომიტეტის  ბოლო  სესიას ხელმძღვანელობს, თავმდომარის რანგში.    სტატისტიკის კომიტეტის რიგით მერვე სესია ქ. ბანგკოკში, ESCAP-ის შტაბ-ბინაში, 23 აგვისტოს გაიხნა და მიმდინარე კვირის განმავლობაში გაგრძელდება.
სხდომა საქსტატის აღმასრულებელმა დირექტორმა გოგიტა თოდრაძემ სტატისტიკის კომიტეტის ბიუროს თავმჯდომარის რანგში გახსნა და დამსწრე საზოგადოებს მისასალმებელი სიტყვით მიმართა. მისი თქმით სტატისტიკის კომიტეტი გადამწყვეტ როლს ასრულებს მდგრადი განვითარების მიზნების 2030 წლის დღის წესრიგის განხორციელების საკითხში და მისთვის დიდი პატივი იყო  ეხელმძღვანელა სტატისტიკის კომიტეტის ბიუროსთვის გასული ორი წლის განმავლობაში.
მასთან ერთად ღონისძიების გახსნით ცერემონიალში მონაწილეობდნენ გაეროს გენერალური მდივნის მოადგილე და ESCAP-ის აღმასრულებელი მდივანი, ტაილანდის ეკონომიკის მინისტრი და გაეროს სტატისტიკის სამმართველოს (UNSD) დირექტორი.
გაეროს ESCAP-ის სტატისტიკის კომიტეტი, უმაღლესი დონის მთავრობათაშორის ფორმატს და სტატისტიკის საკითხებზე გადაწყვეტილების მიმღებ მთავარ ორგანოს წარმოადგენს აზიისა და წყნარი ოკეანის რეგიონში.
თავის გამოსვლაში გოგიტა თოდრაძემ მადლიერება გამოხატა  ჩვენი ქვეყნისა და პირადად მისთვის  გამოცხადებული ნდობისთვის და აღნიშნა, რომ თავმჯდომარეობის პერიოდში ბიუროს წევრებთან ერთად ის მაქსიმალურად ცდილობდა დაკისრებული ვალდებულება საერთაშორისო სტანდარტების, პროფესიული ეთიკისა და პრინციპების დაცვით შეესრულებინა, რათა გაეროს სტატისტიკის კომიტეტს ჰქონოდა მეტი შესაძლებლობა, განეხორციელებინა თავისი მიზნები და მიეღწია წარმატებული შედეგებისთვის.
სხდომაზე გოგიტა თოდრაძემ სტატისტიკის კომიტეტის ახალი თავმჯდომარე და ბიუროს წევრები წარადგინა.   ანგარიში გააკეთა მისი თავმჯდომარეობის პერიოდში  ბიუროს ორი წლის საქმიანობის შესახებ,  ისაუბრა გადადგმული მნიშვნელოვან ნაბიჯების, ჩატარებულ სამუშაოებისა  და მიღებულ გადაწყვეტილებების შესახებ.
კომიტეტის სხდომას გაეროს ESCAP-ის 50-ზე მეტი წევრი ქვეყნის სტატისტიკის სამსახურის ხელმძღვანელები და სხვადასხვა საერთაშორისო ორგანიზაციების (UNSD, UNDP, UNICEF, UN WOMAN, FAO, IOM) მაღალი რანგის წარმომადგენლები ესწრებიან.
გარდა ამისა, გაეროს ESCAP-ის სტატისტიკის კომიტეტის რიგით მერვე სესიის ფარგლებში საქსტატის აღმასრულებელი დირექტორი მიმადინარე კვირის განმავლობაში მონაწილეობას მიიღებს სხვადასხვა თემატურ შეხვედრებსა და პანელურ დისკუსიებში, მონაცემთა მართვის საკითხებში არსებული გამოწვევებისა და მდგრადი განვითარების მიზნების განხორციელების პროცესში სამოქალაქო რეგისტრაციისა და ბუნებრივი მოძრაობის სტატისტიკის სისტემის განვითარების მნიშვნელობის თემებზე.
შეგახსენებთ, რომ საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის აღმასრულებელი დირექტორი გოგიტა თოდრაძე ESCAP-ის სტატისტიკის კომიტეტის ბიუროს  2020 წლის აგვისტოდან - ორი წლის ვადით ხელმძღვანელობდა, ხოლო საქართველო  სტატისტიკის კომიტეტის ბიუროს წევრი  2018 წელს გახდა.

Mr. Gogita Todradze Opened the 8th session of the Committee on Statistics of the ESCAP
Mr. Gogita Todradze, Executive Director of the National Statistics Office of Georgia chaired the session of the Committee on Statistics of the United Nations Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (UN ESCAP) last time. The eighth session of the Committee of Statistics was held at the United Nations Conference Center in Bangkok and will last during the current week.
Mr. Gogita Todradze, Executive Director of Geostat opened the Committee on  Statistics as the chair and addressed the audience with the opening remarks. According to him, the Committee on Statistics plays a crucial role in supporting the effective implementation of the 2030 Agenda for Sustainable Development and he was proud to lead the work of the bureau during the past two years.
Under-Secretary-General of the United Nations and Executive Secretary of ESCAP, Minister, Ministry of Digital Economy and Society, Thailand, and the Director, United Nations Statistics Division (UNSD) participated with Mr. Todradze in the opening of the session
The ESCAP Committee on Statistics is the highest level of intergovernmental format and the main decision-making body on statistics in the Asia-Pacific region.
In his speech, Mr. Gogita Todradze expressed his gratitude for the confidence placed on our country and him personally. He stated that during those two years together with the bureau members, he endeavored to do his very best by discharging his responsibilities in accordance with the international standards, professional ethics, and principles so that the UN Committee on Statistics had a better opportunity to achieve its goals and have successful results.
At the session, Mr. Gogita Todradze introduced a new Chair of the ESCAP Committee on Statistics and the members of the Bureau. Besides, at the session Mr. Todradze reported on the work of the Bureau for two years of his chairing, he talked about the important steps taken, the work done and decisions made by the bureau.
8th Session of the Committee on Statistics is attended by the heads of the Statistical Offices of more than 50 ESCAP member countries and high-ranking representatives of various international organizations (UNSD, UNDP, UNICEF, UN WOMAN, FAO, IOM) .
In addition, during this week, within the framework of the eighth session of the ESCAP Committee on Statistics,   the Executive Director of Geostat will participate in various thematic meetings and panel discussions on the challenges of data governance and the significance of the development of the civil registration and vital statistics system for the Sustainable Development Goals implementation process.
It should be mentioned that Mr. Gogita Todradze, Executive Director of the National Statistics Office of Georgia, chaired the Bureau of the ESCAP Committee on Statistics for two years from August 2020, while Georgia became a member of the bureau in 2018.