საქსტატმა მშენებლობის ღირებულების ყოველთვიური ინდექსი დანერგა
საქსტატმა მშენებლობის ღირებულების ყოველთვიური ინდექსის (CCI) გაანგარიშება დაიწყო, რომელიც წარმოადგენს საანგარიშო პერიოდში  სხვადასხვა სახის შენობა-ნაგებობების ასაშენებლად საჭირო სამშენებლო მასალებისა და მომსახურებების ფასების დონის საშუალო მაჩვენებელს, საბაზო პერიოდთან შედარებით. აღნიშნული ინდექსი წარმოადგენს მნიშვნელოვან მაკროეკონომიკურ ინდიკატორს, რომელიც აუცილებელია ქვეყნის საინვესტიციო გარემოს შესაფასებლად, ასევე სამშენებლო სექტორში დაგეგმვის და გადაწყვეტილების მისაღებად.
მიმდინარე წლის აპრილში, საქართველოს მთავრობის 2022 წლის 27 აპრილის #753 განკარგულების თანახმად, რომელიც ეხება ინფრასტრუქტურული პროექტების განხორციელების ხელშეწყობის მიზნით ფასთა ინდექსაციის გამოყენების საფუძვლებს, პრინციპებსა და წესს, საქსტატს დაევალა შესაბამისი ინდექსის შემუშავება, რომლის შესაბამისადაც განხორციელდება აღნიშნული განკარგულებით დამტკიცებული წესით გათვალისწინებული ფასთა ინდექსაციის ანაზღაურება.
აღსანიშნავია, რომ 2018 წლიდან დღემდე საქსტატი აწარმოებდა მშენებლობის ღირებულების კვარტალურ ინდექსს, რომელიც შვედეთის სტატისტიკის ექსპერტების დახმარებით შეიქმნა, თუმცა ის მხოლოდ საცხოვრებელი შენობების სეგმენტს მოიცავდა. ახალი ინდექსი მოიცავს როგორც საცხოვრებელი და არასაცხოვრებელი შენობა-ნაგებობების სეგმენტებს, ისე სამოქალაქო მშენებლობას. ის შექმნილია საერთაშორისო მეთოდოლოგიასთან სრულ შესაბამისობაში, მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნის გამოცდილების გათვალისწინებით.
ვინაიდან CCI-ის ერთ-ერთ უმნიშვნელოვანეს კომპონენტს წარმოადგენს მშენებლობის პროცესში შრომის ანაზღაურებაზე გაწეული დანახარჯები, ინდექსის შესაქმნელად დაინერგა ახალი ყოველთვიური პერიოდულობის გამოკვლევა, მშენებლობის დარგში დასაქმებულთა საშუალო თვიური ანაზღაურების განსაზღვრის მიზნით.
ინდექსის შესახებ მეთოდოლოგიური ან სხვა სახის დამატებითი შეკითხვების შემთხვევაში, შეგიძლიათ დაუკავშირდეთ ფასების სტატისტიკის დეპარტამენტს ტელეფონებზე: 236 72 10 (400/405), ან ელექტრონული ფოსტის მისამართზე: gtetrauli@geostat.ge

Date: 4 October 2022
GEOSTAT started calculating a monthly Construction Cost Index (CCI), which represents the average price level of construction materials and services needed for the construction of various types of buildings in the reporting period, compared to the base period. The mentioned index is an important macroeconomic indicator, which is necessary to evaluate the country's investment environment, as well as to make planning and decisions in the construction sector.
In April of this year, according to Decree #753 of the Government of Georgia dated April 27, 2022, regarding the basis, principles, and rules of using price indexation for the purpose of promoting the implementation of infrastructure projects, GEOSTAT was assigned to develop the appropriate index, according to which the compensation of price indexation will be carried out in the manner approved by the above-mentioned decree.
It should be noted that from 2018 until now, GEOSTAT has been producing a quarterly index of the construction cost which was created with the help of Swedish statistics experts, although it only included the segment of residential buildings. The new index includes both residential and non-residential construction segments, as well as civil construction. It is designed in full compliance with international methodology, taking into account the experience of different countries around the world.
Since one of the most important components of the CCI is the labor costs incurred in the construction process, a new monthly periodicity survey was introduced to create the index, to determine the average monthly wages of construction workers.
In case of methodological or other additional questions about the index, you can contact the Department of Price Statistics by phone: 236 72 10 (400/405), or by e-mail: gtetrauli@geostat.ge