საქსტატში მონაცემთა შეგროვების ახალი ტექნოლოგიების დანერგვასთან დაკავშირებით ტრენინგი მიმდინარეობს
საქსტატში მიმდინარე კვირის განმავლობაში, სოფლის მეურნეობის სტატისტიკაში ახალი ტექნოლოგიების დანერგვასთან დაკავშირებით ტრენინგი მიმდინარეობს.  ახალი ტექნოლოგიები ითვალისწინებს მონაცემთა შეგროვების პროცესში დისტანციური ზონდირებისა და გეოსივრცით ანალიზის გამოყენებას. ტრენინგი აზიის განვითარების ბანკის (ADB) პროექტის ფარგლებში მიმდინარეობს და მისი  მიზანია, მონაწილეებს მიაწოდოს საჭირო თეორიული ცოდნა და პრაქტიკული უნარ-ჩვევები, მიწის საფარის კლასიფიკაციის საბაზისო სავარჯიშოების განსახორციელებლად, ღია წყაროდან მოპოვებული დისტანციური ზონდირების მონაცემებისა და უფასო პროგრამული უზრუნველყოფის ინსტრუმენტების გამოყენებით.
ტრენინგის პროცესში განხილულ იქნება ისეთი საკითხები, როგორიცაა სასოფლო-სამეურნეო სტატისტიკის წარმოებისას GIS ტექნოლოგიებისა და დისტანციური ზონდირების გამოყენება, გეოსივრცითი მონაცემების ძირითადი კონცეფციები და მონაცემთა ტიპები, აგრეთვე მიწის საფარის კონტროლირებადი და არაკონტროლირებადი კლასიფიკაციები.
ტრენინგს აზიის განვითარების ბანკის ექსპერტები ატარებენ, რომელშიც საქსტატის ათზე მეტი ტანამშრომელი მონაწილეობს.

Training on the Implementation of New Technologies of Data Collection is Being Held in Geostat
During the week, Geostat is conducting training on the implementation of new technologies in agricultural statistics. New technologies include the use of remote sensing and geospatial analysis in the data collection process. The training is conducted within the framework of the Asian Development Bank (ADB) project and aims to provide the participants with necessary theoretical knowledge and practical skills to implement a basic land cover classification exercise using open-source remote sensing data and free software tools.
The training will cover the issues such as the use of GIS technologies and remote sensing in the production of agricultural statistics, basic spatial data concepts and data types, as well as supervised and unsupervised land cover classification.
The training is conducted by the experts of the Asian Development Bank, in which more than ten Geostat employees participate.