საქსტატი საერთაშორისო სავალუტო ფონდის მისიას მასპინძლობს
21 ნოემბრიდან 2 დეკემბრის ჩათვლით საქსტატში სამუშაო ვიზიტით საერთაშორისო სავალუტო ფონდის ექსპერტები იმყოფება. ვიზიტის მიზანს წარმოადგენს საცხოვრებელი უძრავი ქონების ფასების ინდექსის (Residential Property Price Index – RPPI) შემდგომი გაუმჯობესება და მონაცემთა შეგროვების თანამედროვე მეთოდების განვითარება.
RPPI მაკროეკონომიკური და ფინანსური სტაბილურობის მნიშვნელოვანი ინდიკატორია. მისი ძირითადი მომხმარებლები ეროვნული ბანკი, კერძო დეველოპერები, კვლევითი ორგანიზაციები და სტატისტიკური ინფორმაციის სხვა მომხმარებლები არიან. RPPI-ის დანერგვა საქსტატის მიერ 2021 წელს განხორციელდა, სავალუტო ფონდთან 3-წლიანი თანამშრომლობის შედეგად. აღნიშნული ინდიკატორის დანერგვამ ხელი შეუწყო უძრავი ქონების ბაზრის განვითარების და შესაძლო რისკების შეფასებას. მიმდინარე მისიის ფარგლებში განხორციელდა ინდექსის გაანგარიშების მეთოდოლოგიური საკითხების დახვეწა, ასევე საქსტატის თანამშრომელთა უნარების ამაღლება შესაბამისი პროგრამული  უზრუნველყოფის სფეროში.
რაც შეეხება მონაცემთა შეგროვების თანამედროვე ალტერნატიული მეთოდების განვითარებას, ამ სფეროში მუშაობა ორი მიმართულებით მიმდინარეობს. პირველი წარმოადგენს ვებ-გვერდებიდან მონაცემთა ავტომატურ რეჟიმში ჩამოტვირთვას - ე.წ. „ვებ-სკრეპინგს“ (web scraping). ეს მეთოდი ამჟამად წარმატებითაა დანერგილი RPPI-ის გამოკვლევაში, თუმცა IMF-ის ექსპერტის ხელმძღვანელობით მნიშვნელოვნად გაუმჯობესდა მისი გამოყენება პროგრამა R-ის დახმარებით.
მეორე მიმართულებას წარმოადგენს სკანერული მონაცემები. ეს უკანასკნელი ე.წ. „დიდი მონაცემების“ (Big Data) ნაწილს შეადგენს და ერთ-ერთი ყველაზე აქტუალური მიმართულებაა ფასების სტატისტიკაში. სკანერული მონაცემები წარმოადგენს საცალო ვაჭრობის ობიექტებიდან მიღებულ ინფორმაციას დროის კონკრეტულ პერიოდში რეალიზებული პროდუქციის შესახებ, ე.წ. შტრიხ-კოდების მიხედვით. ფასების შეგროვების ტრადიციულ მეთოდებთან შედარებით, ამ სახის მონაცემები გაცილებით უფრო ზუსტი, დროული და ფართო მოცვის მქონეა, მისი გამოყენება კი მნიშვნელოვნად აამაღლებს ინფლაციის მაჩვენებლის სიზუსტეს.
მისიის განმავლობაში სავალუტო ფონდის ექსპერტის დახმარებით მიმდინარეობს მონაცემთა ანალიზი და დამუშავება, პროგრამული უზრუნველყოფის განვითარება და შესაბამისი ცოდნის და გამოცდილების გაზიარება საქსტატის თანამშრომლებისთვის.

Date: 2 December 2022
From November 21 to December 2, Geostat hosts the working mission of the experts from the International Monetary Fund. The purpose of the visit is to further improve the Residential Property Price Index (RPPI) and develop modern data collection methods.
RPPI is an important indicator in terms of macroeconomic and financial stability. The main users of this indicator are the National Bank, private developers, research organizations and other users of statistical information.  Geostat implemented RPPI in 2021, as a result of 3-year cooperation with the IMF. The introduction of the mentioned indicator contributed to the real estate market development and to the assessment of possible risks. Within the framework of the ongoing mission, the methodological issues of calculating the index were improved, as well as the skills of Geostat employees in the field of relevant software.
As for the development of modern alternative methods of data collection, work in this field is going in two directions. The first is the automatic download of data from web pages - the so-called "web scraping". This method is currently successfully implemented in the RPPI survey, but under the guidance of an IMF expert, its use has been significantly improved with the help of the R program.
The second direction is scanner data. The latter is the part of so-called "Big Data" and is one of the most up-to-date directions in price statistics. Scanner data represents information received from retail markets and shops about products sold in a specific period of time, according to the so-called barcodes. Compared to traditional methods of price collection, this type of data is much more accurate, timely and comprehensive, and its use will significantly increase the accuracy of the inflation rate.
The mission covers data analysis and processing and software development as well as the sharing relevant knowledge and experience with Geostat employees with the help of IMF expert.