საქსტატის ინტერაქტიული პორტალის პრეზენტაცია რუსთავში - „სტატისტიკა ბავშვებისა და მოზარდებისთვის“
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულმა სამსახურმა, ქალაქ რუსთავის საჯარო სკოლის მოსწავლეებისთვის  ინტერაქტიული პორტალის - ,,სტატისტიკა ბავშვებისა და მოზარდებისთვის“ პრეზენტაცია გამართა.
რუსთავის სკოლის მოსწავლეებისათვის განკუთვნილი ღონისძიება, ქალაქის მერმა ნინო ლაცაბიძემ, ქვემო ქართლში სახელმწიფო რწმუნებულის მოადგილემ  კახა კობერიძემ, საქსტატის აღმასრულებელმა დირექტორმა გოგიტა თოდრაძემ, ასევე საქართველოში გაეროს ბავშვთა ფონდის  წარმომადგენელმა ღასან ხალილმა გახსნეს და დამსწრე საზოგადოებას სიტყვით მიმართეს. პრეზენტაციას ესწრებოდნენ ქ. რუსთავის რამდენიმე სკოლის მოსწავლეები და პედაგოგები, ასევე ადგილობრივი მმართველობისა და  თვითმმართველობის წარმომადგენლები.
ბავშვებისა და მოზარდებისათვის განკუთვნილი ინტერაქტიული პორტალი საქსტატმა გაეროს ბავშვთა ფონდის (UNICEF) ფინანსური და ტექნიკური მხარდაჭერით მოამზადა, რომლის მიზანია სტატისტიკურ მონაცემთა წარმოება და გავრცელება ბავშვებისათვის ადვილად აღსაქმელი ფორმებით, ასევე სტატისტიკურ მონაცემებზე მათი ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფა.
საქსტატის აღმასრულებელი დირექტორის გოგიტა თოდრაძის თქმით, პორტალი ბავშვებს და მოზარდებს საშუალებას აძლევს, თანამედროვე ვიზუალური საშუალებებით მიიღონ სასარგებლო ინფორმაცია ქვეყნის სოციალურ-ეკონომიკური და დემოგრაფიული მდგომარეობის შესახებ. მისი თქმით, პორტალი მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს ბავშვებს და მოზარდებს გაიღრმავონ ცოდნა სტატისტიკის სფეროში, გაიუმჯობესონ ინფორმაციის სწორად აღქმისა და ანალიტიკური აზროვნების უნარები, იყვნენ უფრო მეტად ინფორმირებულები ბავშვთა უფლებების შესახებ და მიიღონ მტკიცებულებებზე დაფუძნებული გადაწყვეტილებები.
„დღეს საქსტატმა რუსთავში გაეროს ბავშვთა ფონდის წარმომადგენლობასთან ერთად ძალიან საინტერესო შეხვედრა გამართა. ჩვენ ვნახეთ ახალი პორტალი, რომელიც უშუალოდ ბავშვებისთვის არის განკუთვნილი. პორტალზე არსებული ინფორმაცია ბავშვებს საშუალებას მისცემს ობიექტურ და სწორ ინფორმაციაზე დაყრდნობით გააკეთონ ანალიზი.“ - აღნიშნა ქალაქ რუსთავის მერმა ნინო ლაცაბიძემ.
„მოხარული ვარ, რომ დღეს  სტატისტიკის ეროვნულ სამსახურთან ერთად, ქალაქ რუსთავში  წარვადგინეთ პორტალი ბავშვებისა და მოზარდებისთვის. ეს პორტალი ძალიან მნიშვნელოვანია, რადგან ის გვაძლევს ინფორმაციას საქართველოში ბავშვთა უფლებების შესახებ.  პორტალის საშუალებით ბავშვებსა და ახალგაზრდებს შესაძლებლობა ეძლევათ მიიღონ ინფორმაცია მათი უფლებების შესახებ. პორტალი ბავშვებისთვის ქმნის მნიშვნელოვან პლატფორმას, რისი საშუალებითაც მათ შეუძლიათ გაანალიზონ და დაიცვან საკუთარი უფლებები.“ - განაცხადა გაეროს ბავშვთა ფონდის  წარმომადგენელმა საქართველოში  ღასან ხალილმა.
ბავშვებებისა და მოზარდებისთვის განკუთვნილი პორტალი ორი ძირითადი ნაწილისგან  შედგება:
ამავე ნაწილში, მომხმარებელს საშუალება ეძლევა გაეცნოს საინტერესო სტატისტიკურ ფაქტებს, შეავსოს თემატური ქვიზები და მიიღოს  სერტიფიკატი.
ღონისძიების ფარგლებში რუსთავის სკოლის მოსწავლეებმა, პორტალის გამოყენებით, შემეცნებითი ქვიზები და დავალებები შეასრულეს. შეხვედრის ბოლოს კი მათ სპეციალური სიგელები და  სიმბოლური საჩუქრები გადაეცათ.

Presentation of the Interactive Portal - “Statistics for Kids and Teenagers” in Rustavi
The National Statistics Office of Georgia presented an interactive portal - "Statistics for Kids and Teenagers" for the students of Rustavi public schools.
Ms. Nino Latsabidze, Mayor of Rustavi, Mr. Kakha Koberidze, Deputy State Representative of Kvemo Kartli, Mr. Gogita Todradze, Executive Director of Geostat and Mr. Ghassan Khalil, UNICEF Representative in Georgia, opened the event and addressed the audience. Students and teachers of various public schools in Rustavi, as well as representatives of local government and self-government attended the presentation.
The interactive portal was developed with the financial and technical support of the United Nations Children's Fund (UNICEF), and aims to produce and disseminate statistical data in easily understandable forms for children, as well as to provide them with access to statistical data.
According to Mr. Gogita Todradze, Executive Director of Geostat, “The new portal allows children and teenagers to get useful information about the socio-economic and demographic situation of the country through modern tools of data visualization.”
The portal will significantly help kids and teenagers to deepen their knowledge in statistics, improve their ability to perceive and analyze information correctly, become more aware of children's rights and make evidence-based decisions”, stated Mr. Gogita Todradze.
Today Geostat held a very interesting meeting in Rustavi, with the representatives of the United Nations Children's Fund. We have been introduced a new portal that is directly projected for children, and the information covered by the portal will allow children to make an analysis based on objective and correct information." said Ms. Nino Latsabidze, Mayor of Rustavi.
“I am very glad to launch the web portal with the municipality of Rustavi and with Geostat today. This web portal is very important because it’s very much linked to the rights of the children of Georgia. Through this web portal, the children and young people will be able to understand what their rights are and also, what are the rights that are not fully implemented in the society. So, this is a crucial tool for children and young people to understand the rights, to demand them and to defend them”, stated Mr. Ghassan Khalil, UNICEF Representative in Georgia.
The portal – Statistics for Kids and Teenagers consists of two main sections:
A variety of visualization tools are used to better understand the information, such as infographics, animations, video graphics and interactive diagrams. In the same section, users have the opportunity to see interesting statistical facts, fill in thematic quizzes and get a certificate.
Within the framework of the event, students of Rustavi schools completed cognitive quizzes and tasks using the portal. At the end of the meeting, they were presented with special certificates and symbolic gifts.