შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა სტატისტიკის პორტალის პრეზენტაცია
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულმა სამსახურმა შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა სტატისტიკის ახალი ინტერაქტიული პორტალის პრეზენტაცია გამართა. სასტუმრო „თბილისი მერიოტში“ შეკრებილ საზოგადოებას მისასალმებელი სიტყვით საქსტატის აღმასრულებელმა დირექტორმა გოგიტა თოდრაძემ, საქართველოს პრემიერ მინისტრის მრჩეველმა ადამიანის უფლებათა დაცვის საკითხებში ნიკო თათულაშვილმა, საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრის მოადგილემ თამილა ბარკალაიამ და გაეროს ბავშვთა ფონდის (UNICEF) ბავშვის უფლებათა მონიტორინგის სპეციალისტმა გიორგი კალაკაშვილმა მიმართეს. გოგიტა თოდრაძის  განცხადებით, შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა სტატისტიკის პორტალი მომხმარებელს საშუალებას აძლევს ერთ სივრცეში მიიღოს საქსტატში არსებული ინფორმაცია შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა შესახებ.
შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა სტატისტიკის პორტალი საქსტატში გაეროს ბავშვთა ფონდის (UNICEF) ფინანსური და ტექნიკური მხარდაჭერით მომზადდა. პორტალი მოიცავს ოთხ მიმართულებას, როგორიცაა, ჯანმრთელობის დაცვა, განათლება, სპორტი, სოციალური უზრუნველყოფა, კეთილდღეობა და უსაფრთხოება.
ახალ პორტალზე, მარტივად აღსაქმელი ფორმით თავმოყრილია სტატისტიკური ინფორმაცია შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა შესახებ. გარდა ამისა, პორტალზე განთავსებულია შესაბამისი კანონმდებლობა, ინფოგრაფიკები და სხვა სასარგებლო ბმულები.
შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა სტატისტიკის პორტალი მომხმარებლებს საშუალებას აძლევს, სწრაფად და ადვილად მოიძიონ სანდო სტატისტიკური მონაცემები და გააანალიზონ ისინი ასაკობრივ, რეგიონულ და სხვადასხვა ჭრილებში. როგორც ცალკეული წლისთვის, ისე დინამიკაში წლების მიხედვით.
პორტალი ადაპტირებულია უსინათლო  და მცირემხედველ  პირებზე. მას აქვს კონტრასტის ცვლილების, შრიფტის გადიდებისა და დაპატარავების, ასევე ტექსტის გახმოვანების ფუნქცია ქართულ და ინგლისურ ენებზე.
შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა სტატისტიკის პორტალი შეგიძლიათ იხილოთ ბმულზე: http://disability.geostat.ge/shshm/index.php?lang=ka

Presentation of the Statistical Portal on Persons with Disabilities
The National Statistics Office of Georgia held a presentation of the new interactive statistical portal on persons with disabilities. Mr. Gogita Todradze, Executive Director of Geostat, Mr. Niko Tatulashvili, advisor to the Prime Minister of Georgia on human rights protection issues, Ms. Tamila Barkalaia, Deputy Minister of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Labour, Health and Social Affairs of Georgia and Mr. Giorgi Kalakashvili, Child Rights Monitoring Specialist at UNICEF gave a welcome speech to the audience gathered at Tbilisi Marriott Hotel. According to Mr. Gogita Todradze, the Statistical Portal on Persons with Disabilities allows users to receive information about persons with disabilities in one place.
Geostat prepared the Statistical Portal on Persons with Disabilities was prepared with the financial and technical support of the United Nations Children's Fund (UNICEF). The portal covers four areas such as health care, education, sports, social security, well-being and safety.
The portal presents statistical information on persons with disabilities in simple and easily-understandable way. In addition, the portal contains relevant legislation, infographics and other useful links.
The Statistical Portal on Persons with Disabilities allows users to quickly and easily find reliable statistical data and analyze it by age, region and by other disaggregation, for a single year and in dynamics by years as well.
The portal is adapted for the blind and visually impaired persons. As a result, the functions of changing the contrast, increase, and decrease of content, as well as a voiceover in English and Georgian languages, are added to the portal.