საქსტატი მონაცემთა შეგროვების თანამედროვე მეთოდებს ნერგავს
2023 წლის იანვრიდან საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური შინამეურნეობების შემოსავლებისა და ხარჯების გამოკვლევას თანამედროვე მონაცემთა შეგროვების ელექტრონული მეთოდით (CAPI) განახორციელებს და ქაღალდის კითხვარებს ჩაანაცვლებს.   ამ მიზნით,  შინამეურნეობების შემოსავლებისა და ხარჯების გამოკვლევის საველე  პერსონალს მიმდინარე კვირაში ფართომასშტაბიანი ტრეინინგი უტარდება.
შინამეურნეობების შემოსავლებისა და ხარჯების გამოკვლევაში მონაცემთა შეგროვების  ახალ მეთოდის დანერგვა  შეამცირებს მონაცემთა დამუშავებისთვის საჭირო დროს, გააუმჯობესებს სტატისტიკური ინფორმაციის ხარისხს და შეამსუბუქებს რესპონდენტის ტვირთს. აღნიშნულთან დაკავშირებით საქსტატის 150-მდე საველე პერსონალს გამოკვლევის მეთოდოლოგიასა და პლანშეტური კომპიუტერების გამოყენებით მონაცემთა შეგროვების საკითხებზე მიმდინარე კვირაში ტრენინგები უტარდებათ.
პლანშეტური კომპიუტერებისათვის პროგრამული უზრუნველყოფა მსოფლიო ბანკის პროგრამული პროდუქტის „Survey Solution“-ის გამოყენებით შეიქმნა.
2023 წლიდან საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური  ყველა სტატისტიკურ გამოკვლევას მონაცემთა შეგროვების თანამედროვე  ელექტრონული მეთოდით (CAPI) განახორციელებს.  აღსანიშნავია, რომ CAPI  მეთოდით მონაცემთა შეგროვება საქსტატმა  სხვადასხვა სტატისტიკურ გამოკვლევებში 2018 წლიდან ეტაპობრივად  მოახდინა და მისი გამოყენება დღემდე წარმატებით ხორციელდება სხვადასხვა გამოკვლევის ფარგლებში. მომავალი წლის იანვრიდან კი ის სრულად ჩაანაცვლებს ქაღალდის კითხვარებს.

Date: 23 December 2022
The National Statistics Office of Georgia will conduct the of Household Incomes and expenditure survey using the modern method - Computer Assisted Personal Interviewing (CAPI) from January, 2023 and replace paper questionnaires. Due to this a large-scale training is conducted for the field staff of Household Incomes and Expenditure survey during this week.
Introducing a new CAPI method data collection in the Household Incomes and Expenditure survey will reduce the time required for data processing, improving the data quality of statistical information and response burden on respondent. In this regard, more than 150 Geostat’s field staff  are being trained on data collection and survey methodology by using tablets this week.
Software for the computers has been created within the framework of the technical assistance program of the World Bank “Survey Solutions”.
From 2023, the National Statistics Office of Georgia will conduct all statistical surveys using modern CAPI method.
It should be noted, that Geostat has been collecting the data step by step using the CAPI method in various statistical surveys since 2018, and as well as it has been successfully carried out within the framework of various surveys. From January next year, it will completely replace paper questionnaires.