საქართველოს სტატისტიკის სისტემა საერთაშორისო რეიტინგში კვლავ დაწინაურდა
ორგანიზაცია "Open Data Watch"-მა ღია მონაცემთა აღწერის (Open Data Inventory – ODIN) რიგით მეექვსე ანგარიში გამოაქვეყნა, რომელშიც წარმოდგენილია მსოფლიოს ქვეყნების ოფიციალური სტატისტიკის სამსახურების შეფასება, სხვადასხვა კრიტერიუმების მიხედვით.
ODIN-ის მონაცემებით, 2022 წელს საქართველოს სტატისტიკის სისტემა 70 ქულით შეფასდა. ამასთან, ქვეყნის რეიტინგი წინა შეფასებასთან შედარებით 3 პოზიციით გაუმჯობესდა და საქართველომ მსოფლიოს ქვეყნებს შორის, 31-დან 28-ე ადგილზე გადაინაცვლა.
ანგარიშის მიხედვით საქართველო რეიტინგით უსწრებს ევროკავშირის 12 ქვეყანას (იტალია, საფრანგეთი, ავსტრია, ბელგია, უნგრეთი, ლუქსემბურგი, ხორვატია, კვიპროსი, საბერძნეთი, მალტა,  ბულგარეთი და ჩეხეთი) და  ევროპის საუკეთესო ქვეყნების ოცეულში მე-18 ადგილი უკავია.
იმავე ანგარიშის თანახმად, საქართველო ასევე უსწრებს ისეთ განვითარებულ ქვეყნებს, როგორიცაა შვეიცარია, გაერთიანებული სამეფო, იაპონია, კორეის რესპუბლიკა, ჩინეთი, ავსტრალია, ახალი ზელანდია და მალაიზია.
ODIN-ის დანიშნულებაა ოფიციალური სტატისტიკის მოცვისა და მასზე ხელმისაწვდომობის ობიექტური შეფასება, რომელიც ეფუძნება ღია მონაცემთა განსაზღვრებას. მსოფლიოს ქვეყნების მიხედვით მონაცემთა აღწერასა და ცვლილებების შეფასებას "Open Data Watch" უკვე მეშვიდე  წელია ახორციელებს.   შეფასების ელემენტები კატეგორიებისა და კრიტერიუმების მიხედვით ხელმისაწვდომია ბმულზე: https://odin.opendatawatch.com/Report/countryProfileUpdated/GEO?year=2022. ამასთან, სისტემა  წლების მიხედვით მონაცემების  შედარების საშუალებასაც იძლევა.
2022 წელს ღია მონაცემთა შეფასება 192 ქვეყანაში ჩატარდა, რამაც მოიცვა 22 სტატისტიკური კატეგორია და 65 მაჩვენებელი. შეფასების მიხედვით საქართველო რეგიონში კვლავ ლიდერობს და პირველ ადგილზეა.
შეფასება მოიცავს ეკონომიკური, სოციალური და დემოგრაფიული სტატისტიკის ძირითად მიმართულებებს, როგორიცაა: ეროვნული ანგარიშები, მოსახლეობა და დემოგრაფია, დასაქმების, უმუშევრობის და ფასების სტატისტიკა, განათლება და ჯანდაცვა, გენდერული სტატისტიკა, სამართალდარღვევების სტატისტიკა, სიღარიბის მაჩვენებლები, სახელმწიფო ფინანსები, საგარეო ვაჭრობა, საგადასახდელო ბალანსი, სოფლის მეურნეობა, გარემოს დაცვა,  ენერგეტიკა და სხვ. თითოეული მაჩვენებლის მიხედვით შეფასების მეთოდოლოგია განთავსებულია "Open Data Watch"-ის ვებ-გვერდზე.
ODIN-ის 2022/23 წლის ანგარიში, რომელშიც შესულია მონაცემები საქართველოს შესახებ ხელმისაწვდომია ბმულზე odin.opendatawatch.com/report/worldMap

The Position of Georgian Statistical System Was Again Improved in the International Ranking
Organization “Open Data Watch” has published its sixth Open Data Inventory (ODIN) report, which evaluates the official statistics of countries around the world according to various criteria.
According to ODIN, in 2022, the Georgian statistical system earned 70 points. In addition, the country's ranking improved by 3 positions compared to the previous assessment, and Georgia moved from 31st to 28th place among the countries of the world.
As claimed by the report, Georgia outstrips 12 EU countries (Italy, France, Austria, Belgium, Hungary, Luxembourg, Croatia, Cyprus, Greece, Malta, Bulgaria and Czech Republic) and ranks 18th among the best 20 European countries.
According to the same report, Georgia also outperforms the developed countries such as Switzerland, United Kingdom, Japan, Republic of Korea, China, Australia, New Zealand and Malaysia.
The purpose of ODIN is to provide an objective assessment of the coverage and access to official statistics based on the open data definition. For almost seven years, Open Data Watch has been describing and evaluating data by countries in the world. Evaluation elements by categories and criteria are available at the link: https://odin.opendatawatch.com/Report/countryProfileUpdated/GEO?year=2022. In addition, the system allows data to be compared by year.
In 2022, open data evaluations were conducted in 192 countries, covering 22 statistical categories and 65 indicators. According to the assessment, Georgia remains the leader in the region and ranks first place.
The assessment covers the main areas of economic, social, demographic and environmental statistics, such as: national accounts, population and demography, employment, unemployment and price statistics, education and healthcare, gender statistics, crime statistics, poverty rates, public finances, external trade, tax balance, agriculture, environment, energy, etc. The evaluation methodology for each indicator is posted on the Open Data Watch website.