გოგიტა თოდრაძე გაეროს სტატისტიკის კომისიის სხდომაში მონაწილეობს
საქსტატის აღმასრულებელი დირექტორი გოგიტა თოდრაძე გაეროს სტატისტიკის კომისიის 54-ე სესიაში მონაწილეობს.
ის წარმოადგენს უმაღლესი დონის სამთავრობათაშორისო ფორმატს და საერთაშორისო დონეზე, სტატისტიკური საქმიანობების შესახებ გადაწყვეტილებების მიმღებ უმაღლეს ორგანოს, რომელიც ზედამხედველობას უწევს გაეროს სტატისტიკის სამმართველოს (UNSD).
საქართველო აღნიშნული კომისიის წევრად, 2019 წლის მაისში აირჩიეს. წევრობის მანდატი მოიცავს 2020-2023 წლების პერიოდს. შესაბამისად აღნიშნულ ღონისძიებაში საქართველო,  წევრის სტატუსით მეოთხედ მონაწილეობს.
54-ე სესიის ფარგლებში, გოგიტა თოდრაძე მონაწილეობას მიიღებს სხვადასხვა პანელურ დისკუსიაში, მოხსენებით მიმართავს კომისიის წევრებს, უცხოელ კოლეგებს გააცნობს ქვეყნის სტატისტიკის სიტემაში უკანასკნელ პერიოდში განხორციელებულ ცვლილებებს, ასევე ისაუბრებს სამომავლო გეგმებზე და პრიორიტეტებზე.
სესიის პარალელურად საქსტატის აღმასრულებელ დირექტორს შეხვედრები ექნება სხვადასხვა საერთაშორისო ორგანიზაციისა და პარტნიორი ქვეყნების სტატისტიკის სამსახურების ხელმძღვანელებთან, სადაც განიხილება მიმდინარე და სამომავლო თანამშრომლობის საკითხები.
გაერო-ს სტატისტიკის კომისიის წევრობა ქვეყნისთვის წარმოადგენს უდიდეს შესაძლებლობას, საერთაშორისო დონეზე შესადარისი სტატისტიკური მეთოდოლოგიების შემუშავების, დანერგვის და ოფიციალური სტატისტიკის ხარისხის გაუმჯობესებისა და განვითარების თვალსაზრისით.

Gogita Todradze Participates in the UN Statistical Commission Meeting
Mr. Gogita Todradze, Executive Director of Geostat participates in the 54th session of the UN Statistical Commission
The meeting of the United Nations Statistical Commission (UNSC), attended by the officials from the Statistical Offices of UN Member States and the representatives of international organizations, is held annually in New York.
Georgia was elected as a member of the United Nations Statistical Commission (UNSC) in May 2019. The membership mandate covers the period of 2020-2023. Accordingly, Georgia participates in the mentioned event as a member for the fourth time.
Within the framework of 54th session, Gogita Todradze participates in various panel discussions. He will present a report to the members of the Commission, introduce foreign colleagues to the recent changes in the country's statistics system, and review future plans and priorities as well.
In parallel with the session, the Executive Director of Geostat will have meetings with the heads of statistical services of various international organizations and partner countries, where issues connected to current and future cooperation will be discussed.
Membership of the UN Statistical Commission represents a great opportunity for the country in terms of developing and implementing comparable statistical methodologies at the international level and improving and developing the quality of official statistics.