საქსტატსა და მონღოლეთის სტატისტიკის სამსახურს შორის მემორანდუმი გაფორმდა
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულ სამსახურსა და მონღოლეთის სტატისტიკის სამსახურს შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა.
მემორანდუმს ხელი ქ. ნიუ იურკში, გაეროს სტატისტიკის კომისიის 54-ე სესიის ფარგლებში, საქსტატის აღმასრულებელმა დირექტორმა გოგიტა თოდრაძემ და მონღოლეთის სტატისტიკის ეროვნული  სამსახურის თავმჯდომარემ ბატდავა მატმუნხმა მოაწერეს.
ორმხრივი თანამშრომლობა სტატისტიკის სფეროში მოიცავს გამოცდილების გაზიარებას სხვადასხვა მიმართულებებით, როგორიცაა ოფიციალური სტატისტიკის მოდერნიზაცია, მონაცემთა მართვა, მეტამონაცემების დამუშავება, მონაცემთა გავრცელება და ანალიზი, ასევე მონაცემთა ხარისხის სტანდარტების საუკეთესო პრაქტიკის გაზიარება და სხვა. დოკუმენტი ასევე განსაზღვრავს საერთაშორისო და ორმხრივი სამთავრობო  პროგრამების განვითარების ფარგლებში თანამშრომლობის გაძლიერებას.
საქსტატსა და მოღოლეთის სტატისტიკის ეროვნულ სამსახურს შორის გაფორმებული მემორანდუმი მხარეებს ახალი პროექტების განვითარების შესაძლებლობას მისცემს. დოკუმენტი ხელს შეუწყობს ასევე გამოცდილების და ცოდნის გაზიარებას სტატისტიკის სფეროში, კონკრეტული მიმართულებებით ექსპერტების გაცვლას, მონღოლი კოლეგების სასწავლო ვიზიტებს საქსტატში და ტრენინგებს სხვადასხვა მიმართულებით.
მხარეთა თანამშრომლობა განხორციელდება შემდეგი გზით: - ორ ქვეყანას შორის სტატისტიკური პუბლიკაციების, ბიულეტენების და სხვა ინფორმაციის გაცვლა; - საერთაშორისო და ორმხრივი სამთავრობო  პროგრამების განვითარების ფარგლებში თანამშრომლობის გაძლიერება.

A Memorandum of Cooperation was signed between National Statistics Office of Georgia and the National Statistics Office of Mongolia
The memorandum was signed by Mr. Gogita Todradze, Executive Director of Geostat, and Mr. Batdavaa Batmunkh, Chairperson of National Statistics Office of Mongolia in New York, in the framework of the 54th session of the UN Statistical Commission,
Bilateral cooperation in the field of statistics includes experience sharing in various directions, such as modernization of official statistics, data management, metadata processing, data dissemination and analysis, as well as sharing of best practices of data quality standards etc. The document defines the strengthening of cooperation in the framework of the development of international and bilateral governmental programs.
The memorandum signed between Geostat and the National Statistics Office of Mongolia provides the parties with the opportunity to develop new projects. The document will also contribute to the sharing of experience and knowledge in the field of statistics, the exchange of experts in specific directions, study visits of Mongolian colleagues to Geostat and trainings in various fields.
Cooperation between the parties will be carried out in the following way: - exchange of statistical publications, bulletins and other information between the two countries; - Strengthening cooperation within the framework of development of international and bilateral governmental programs.