საქსტატი პროექტ „50X2030 ინიციატივის“ ფარგლებში ახალ გამოკვლევას იწყებს
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO) მიერ ინიცირებული საერთაშორისო პროექტის - „50X2030 ინიციატივის“ ფარგლებში საველე პერსონალისთვის ფართომასშტაბიან ტრენინგს ატარებს.
ახალი გამოკვლევის „მანქანა-მოწყობილობები და აქტივები“ ფარგლებში ტრენინგი 19 აპრილიდან 22 აპრილის ჩათვლით ტარდება და მასში მონაწილეობს საქსტატის 200-ზე მეტი თანამშრომელი. სწავლების დროს დეტალურად განიხილება გამოკვლევის მეთოდოლოგია და კითხვარის შევსების ინსტრუქცია. გამოკვლევის ჩატარება დაგეგმილია CAPI მეთოდით, თანამედროვე ტექნოლოგიების - პლანშეტური კომპიუტერების გამოყენებით.
გამოკვლევის შედეგად მიიღება, როგორც სოფლის მეურნეობის სტატისტიკის დამატებითი მაჩვენებლები, ასევე გაეროს მდგრადი განვითარების მიზნების ინდიკატორები, კერძოდ: SDG 5.ა.1 ა) სოფლად მცხოვრები იმ მოსახლეობის პროპორციული ოდენობა სქესის მიხედვით, რომელსაც აქვს საკუთრების ან გარანტირებული უფლებები სასოფლო-სამეურნეო მიწაზე. ბ) სასოფლო-სამეურნეო მიწაზე საკუთრების ან გარანტირებული უფლების მქონე მოსახლეობას შორის ქალთა წილი.
„50 X 2030 ინიციატივის“ სახელწოდებით ცნობილ პროექტში საქსტატი შარშან, 2022 წელს ჩაერთო აღნიშნული თანამშრომლობის ფარგლებში მნიშვნელოვნად გაიზარდა სოფლის მეურნეობის სტატისტიკის არეალი, მათ შორის SDG ინდიკატორების წარმოების მიმართულებით.
პროექტის 50X2030 ინიციატივის განხორციელებაში გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO) გარდა, მონაწილეობს მსოფლიო ბანკი (WB) და სოფლის მეურნეობის განვითარების საერთაშორისო ფონდი (IFAD).

Geostat Introduces a New Survey in the Framework of the „50X2030 Initiative”
The National Statistical Office of Georgia conducts large-scale training for field personnel within the framework of the international project initiated by the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO) - "50X2030 Initiative".
Within the framework of the new survey "Machine-Equipment and Assets", the training is held from April 19 to April 22, and more than 200 Geostat employees participate in it. During the training, the survey methodology and the instructions for filling out the questionnaire are discussed in detail. The survey is planned to be conducted by the CAPI method, using modern technologies - tablet computers.
As a result of the survey, both additional indicators of agricultural statistics and indicators of the UN Sustainable Development Goals are obtained, namely: SDG 5.a.1 Percentage of people with ownership or secure rights over agricultural land (out of total agricultural population), by sex; and (b) share of women among owners or rights-bearers of agricultural land, by type of tenure.
Geostat joined the"50X2030 Initiative" project in 2022. Within the framework of this cooperation, the area of agricultural statistics has significantly increased, including in the production of SDG indicators.
In addition to the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO), the World Bank (WB) and the International Fund for Agricultural Development (IFAD) participate in the implementation of the 50X2030 initiative.